W Unii Europejskiej większość państw członkowskich ustaliła ustawowy wiek emerytalny w przedziale od 62 do 67 lat. Jak jednak pokazują najnowsze dane OECD, wiele osób opuszcza rynek pracy wcześniej.
Średnia dla UE to 62 lata. Najpóźniej, średnio w wieku 65 lat, gdy oblicza się średnią dla mężczyzn i kobiet, przechodzą na emeryturę pracownicy w Szwecji, Islandii, Szwajcarii, Łotwie, Estonii i Rumunii. Z kolei średni wiek opuszczania rynku pracy jest bliższy 60. roku życia w Luksemburgu, na Słowacji, w Chorwacji i Grecji. Inne kraje ze stosunkowo niskim wiekiem emerytalnym to Francja, Belgia, Hiszpania i Austria, gdzie jest to średnio 61 lat.
Jeśli chodzi o cały świat, najpóźniej na emeryturę przechodzą mężczyźni w Indonezji, Japonii i Nowej Zelandii, gdzie efektywny wiek wyjścia z rynku pracy wynosi odpowiednio 68,7 lat i po 68,2 lat. Najkrócej panowie pracują w Arabii Saudyjskiej – zaczynają odpoczywać na emeryturze w wieku 58,9 lat.
W Polsce średni wiek wyjścia z rynku pracy dla kobiet i mężczyzn to 61,1 lat. Efektywny wiek w przypadku mężczyzn, dla których ustawowy wiek emerytalny wynosi 65 lat, to 62,2 lata. W przypadku kobiet, dla których wiek emerytalny to 60 lat, efektywny wiek przejścia na emeryturę OECD szacuje na 60,1 lat.
Mężczyźni najdłużej na emeryturze żyją w Luksemburgu (26 lat), we Francji (23,5 lat) oraz w Hiszpanii i Grecji (po 23 lata). Najkrócej panowie żyją w Indonezji (11,5 lat), Indiach (12,9 lat) i Łotwie (14 lat). Wśród badanych państw najwyższy przewidywany czas życia na emeryturze notują kobiety w Grecji (28,4 lat), Hiszpanii (27,2 lat) i Francji (27,1 lat). W Polsce mężczyźni po przejściu na emeryturę żyją jeszcze 18,7 lat, a kobiety – 25,1 lat.
fot. freepik.com
oprac. /kp/