• +48 502 21 31 22

"Państwo nie może być postrzegane jako wróg przedsiębiorców". Mateusz Morawiecki o gospodarce

– Wchodząc w kolejny okres po pandemii, który charakteryzuje się wielkimi napięciami geopolitycznymi, ważne jest, aby polityka gospodarcza była stabilna, przewidywalna i aby regulacje dla przedsiębiorców również takie były – podkreślił premier.

"Państwo nie może być postrzegane jako wróg przedsiębiorców". Mateusz Morawiecki o gospodarce

– Po kryzysach wiemy, że państwo nie może być postrzegane jako wróg przedsiębiorców, a bardzo często jest potrzebne, żeby wpłynąć na rzeczywistość gospodarczą – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na XXX "Welconomy Forum in Toruń".

Premier podkreślił, że żyjemy w czasach przełomu gospodarczego i geopolitycznego. – Widzimy doskonale, co dzieje się wokół nas. Ma to duży związek z wojną na Ukrainie, ale nie tylko. Już przecież przed wojną na Ukrainie trzęsły się w posadach założenia globalizacji, które przez 30 lat były jednym z kluczowych paradygmatów gospodarczych – powiedział. – Żyjemy również w czasach ekonomiczno-społecznego przełomu, ponieważ dawne reguły, dawne paradygmaty gospodarcze ulegają gwałtownej zmianie. Niektóre z nich przestają w ogóle być aktualne. Wiele nabrało charakteru mitów, z którymi dzisiaj już nikt się za bardzo nie liczy, a jeszcze do niedawna były aksjomatami polityki makroekonomicznej, polityki gospodarczej całego świata – stwierdził. 

Mateusz Morawiecki jako przykład podał kapitał, który "miał nie mieć narodowości, miał swobodnie cyrkulować po świecie i zawsze być wartością dodaną". – Po poprzednim kryzysie finansowym, po obecnych perturbacjach finansowych wiemy doskonale, że tak nie jest, że wraz z kapitałem może przyjść rozchwianie gospodarcze, że kapitał ma narodowość. Że państwo nie tylko nie jest, nie może być postrzegane jako wróg przedsiębiorców, ale też że państwo bardzo często jest potrzebne, żeby wpłynąć na rzeczywistość gospodarczą na zasadzie interwencji albo na zasadzie redukcji czy eliminacji problemów, które są niezależne od przedsiębiorców – zaznaczył premier.

Jego zdaniem w dyskusji o sukcesie gospodarczym często niedostrzegane są finanse publiczne. – A zdrowy system finansów publicznych może być wielkim wspierającym biznes i ekonomię państw – wskazał. Szef rządu zauważył, że podczas pandemii rząd przekazał przedsiębiorcom 200 mld zł "na przetrwanie". – To niezbędne, aby utrzymać ówczesną siłę gospodarki polskiej i aby móc dzisiaj mówić o gospodarce dobrobytu, która ma ambicje tworzyć rozwiązania coraz bardziej innowacyjne, a z drugiej strony odpowiadać na wyjątkowe wyzwania współczesności – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że uzdrowienie finansów publicznych było potrzebne także do likwidacji wysokiego bezrobocia w Polsce. – Wchodząc w kolejny okres po pandemii, który charakteryzuje się wielkimi napięciami geopolitycznymi, ważne jest, aby polityka gospodarcza była stabilna, przewidywalna i aby regulacje dla przedsiębiorców również takie były – dodał.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka