• +48 502 21 31 22

Jak długo Polacy żyją na emeryturze? Nowe tablice trwania życia GUS

60-letnia osoba będzie miała przed sobą 254 miesiące życia wobec 238 miesięcy zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu. Z kolei 65-latek ma przed sobą 210 miesięcy życia wobec 196,2 miesięcy rok temu.

Jak długo Polacy żyją na emeryturze? Nowe tablice trwania życia GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Są one kluczowe przy ustalaniu wysokości emerytur – od kwietnia będą niższe.

Tablice trwania życia są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Zgodnie z nimi 60-letnia osoba będzie miała przed sobą 254 miesiące życia wobec 238 miesięcy zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu. Z kolei 65-latek ma przed sobą 210 miesięcy życia wobec 196,2 miesięcy rok temu. – Będzie to miało wpływ na wysokość emerytur przyznawanych od kwietnia – z powodu zmiany stosowanych tablic będą niższe, w zależności od wieku emeryta, o 6-6,6% – skomentował na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej ZUS. – Mimo wydłużenia trwania życia wciąż nie wróciliśmy do poziomów przedpandemicznych. W 2019 r. średnie dalsze trwanie życia 60-latka wynosiło 261,5 miesięcy, a w 2022 r. – 254,3 miesiące – dodał ekspert.

Tablice, które opracowuje GUS, pokazują, ile jeszcze statystycznie miesięcy życia ma przed sobą osoba w danym wieku. Najkorzystniejsze były tablice w 2022 r. Wysoka śmiertelność spowodowana pandemią COVID-19 skracała średnie trwanie życie. To przełożyło się na wyższą wysokość świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę. W ubiegłym roku wszystko się zmieniło. Od tego czasu trwanie życia wydłuża się, a to oznacza niższą wysokość świadczeń.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka