• +48 502 21 31 22

Zainteresowanie emigracją zarobkową pozostaje duże

Najliczniejszą grupę wśród rozważających możliwość wyjazdu – 52% – stanowią osoby w wieku 25-44 lat, a 30% to osoby przed 25. rokiem życia.

Zainteresowanie emigracją zarobkową pozostaje duże

Prawie 17% pytanych Polaków rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. Jednocześnie zmalał odsetek odrzucających taką perspektywę – aktualnie to niecałe 60% badanych.

Jak wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Gi Group, najliczniejszą grupę wśród rozważających możliwość wyjazdu – 52% – stanowią osoby w wieku 25-44 lat, a 30% to osoby przed 25. rokiem życia. To właśnie wśród najmłodszych odnotowano największy zwrot zainteresowania pracą za granicą w porównaniu do ubiegłego roku – o 13 p.p., zmalał natomiast odsetek przedstawicieli starszego pokolenia, osób w przedziale wiekowym 45-67 lat.

– Choć Polacy bardziej niż rok temu skłaniają się ku wyjazdom krótkoterminowym, niepokój wzbudza skala zjawiska, jego wpływ społeczny i gospodarczy. Tym bardziej, że najbardziej skłonni do wyjazdu są młodzi ludzie między 18. a 24. rokiem życia – komentują autorzy badań. – W pierwszej kolejności wyjazd planuje młode pokolenie – osoby do 34. roku życia, a więc te, które jeszcze przez wiele lat będą aktywne zawodowo, z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym. Jeżeli rzeczywiście zdecydowałyby się wyjazd, nawet krótkoterminowy, ich decyzja miałaby dramatyczne konsekwencje dla kraju. Mówimy o ludziach, którzy w najbliższych latach powinni kierować wzrostem i tworzyć strukturę polskiej gospodarki –ocenia Marcos Segador Arrebola, dyrektor generalny Gi Group Holding w Polsce.

Wśród wszystkich pracujących, którzy rozważają emigrację, blisko 1/3 to pracownicy produkcyjni i fizyczni, a 1/5 pracuje na stanowiskach niższego szczebla. Spośród pracowników fizycznych i produkcyjnych połowa zdecydowanie nie zamierza wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy, zaś co trzeci badany pozostaje niezdecydowany. Na decyzję o emigracji wpływa też poziom wykształcenia. Im wyższe, tym mniejsza skłonność do emigracji oraz większa pewność co do swoich planów. Ponad 31% osób z wykształceniem podstawowym deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych, taki sam odsetek stanowią w tej grupie niezdecydowani. Spośród osób ze średnim i wyższym wykształceniem ponad 60% nie zamierza opuszczać kraju, w tych grupach jest też najmniejszy odsetek niezdecydowanych.

Wyniki badania wyraźnie wskazują na rosnącą niepewność co do sytuacji finansowo-zawodowej osób najsłabiej wykształconych, dla których migracja zarobkowa byłaby rozwiązaniem bieżących problemów – osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym stanowią łącznie połowę spośród wszystkich planujących wyjazd, odpowiednio 22% i 28%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka