Granica wieku dla młodocianych pracowników zostanie obniżona już od 1 września br. Przedsiębiorcy będą mogli zatrudniać osoby, które ukończyły 15. rok życia, zarówno na umowę o pracę, jak i w oparciu o umowę-zlecenie.
Umowa o pracę dla osoby młodej powinna być przedstawiona nowemu pracownikowi na piśmie i to najpóźniej w dniu, w którym następuje rozpoczęcie pracy. Dokument powinien również zawierać wszystkie przewidziane w prawie pracy elementy, tj. musi określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, okres czasu, na który została zawarta, informację dot. wysokości wynagrodzenia, zakres obowiązków, godziny i czas pracy oraz informacje o przysługującym urlopie (pracownik młodociany ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni urlopowych, czyli 1/12 urlopu po każdym przepracowanym miesiącu).
Młodego pracownika, podobnie jak pracownika pełnoletniego, obowiązują minimalne, gwarantowane progi wynagrodzenia, w związku z tym pracodawca nie może zaproponować mu mniej niż 2100 zł brutto w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.
Osoba nieletnia może zostać również zatrudniona w oparciu o umowę-zlecenie. Umowa taka może zostać zawarta ustnie, jednak, dla dobra obu stron, warto sporządzić ją na piśmie. Również i tutaj pracodawca nie może zaproponować młodemu pracownikowi niższej stawki, niż obecnie obowiązująca minimalna stawka godzinowa, która od 2018 roku wynosi 13,70 zł brutto za godzinę. Umowa-zlecenie nie gwarantuje osobie nieletniej uprawnień pracowniczych, co oznacza, że młodocianemu nie przysługuje prawo do urlopu, a za dni, w których (po ustaleniu ze zleceniodawcą) pracownik nie będzie wykonał pracy - nie przysługuje mu wynagrodzenie.
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnoletnie powinni również pamiętać, że młodociani pracownicy mogą być angażowani tylko do prac lekkich, czyli takich, które nie nadwyrężają ich rozwoju psychofizycznego. Wykaz takich prac powinien być zaakceptowany przez okręgowego inspektora pracy i przez lekarza medycyny pracy.
/k/
Fot. pixabay