– Konstytucja Biznesu – stanowiąca zasadniczy element naszego pakietu zmian – jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji, które nie były w stanie w pełni zrealizować gwarancji dotyczących wolności gospodarczej, zapisanych w Konstytucji RP - wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki.
Konstytucja Biznesu, razem z pakietem "100 zmian dla firm" oraz rozwiązaniami rozszerzającymi zachęty inwestycyjne na terenie całej Polski tworzyć mają spójny system wspierania przedsiębiorczości. Ułatwienia obejmują również stosowanie prawa podatkowego oraz zamówień publicznych.
- Zmieniamy administrację skarbową w duchu Konstytucji Biznesu. To zmiana kulturowa, która wymaga czasu. Przedsiębiorczość i biznes są naszymi partnerami, dzięki którym mamy dochody podatkowe i wzrost gospodarczy. Stawiamy na filozofię 3xP, czyli na prosty, przejrzysty i przyjazny system podatkowy. To otwiera nowy, ważny rozdział w relacji administracji z podatnikami – podkreśla minister finansów prof. Teresa Czerwińska.
Wprowadzane zmiany dla firm mają zwiększać pewność i przewidywalność stosowania prawa, pobudzać inwestycje, znosić lub ograniczyć obciążenia biurokratyczne, przeciwdziałać powstawaniu zatorów płatniczych i przyspieszać odzyskiwanie długów. - Jednak same przepisy nie wystarczą. Trzeba je jeszcze wdrożyć, zaszczepić w codziennej praktyce. Dlatego będziemy pokazywać obu "stronom", jak nowe prawo stosować oraz jakie korzyści mogą im przynieść wprowadzone rozwiązania w codziennym funkcjonowaniu – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
W tym celu, w całej Polsce odbędzie się kilkadziesiąt konferencji pod hasłem "Prawo do przedsiębiorczości", organizowanych szczególnie z myślą o mikroprzedsiębiorcach oraz małych i średnich firmach. Tematem spotkań są zmiany, które przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu. Resort finansów poprowadzi panel "3xP w praktyce – podatkowe udogodnienia dla firm".
Konferencjom będą towarzyszyć strefy informacyjne, gdzie do dyspozycji uczestników będą eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Urzędu Zamówień Publicznych. Swoje stoisko informacyjne będą mieli także eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji, którzy będą informowali o RODO.
Cykl 60 konferencji informacyjnych potrwa do późnej jesieni (zakończy się pod koniec października). Spotkania odbywać się będą w miastach wojewódzkich i powiatowych.
Szczegółowe informacje o kolejnych organizowanych konferencjach znaleźć można będzie na stronie prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.
Na podstawie inf. Ministerstwa Finansów
/k/
Fot. prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl