Według danych szacunkowych z końcem grudnia 2022 r. odnotowano wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim. Liczba zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu osób bezrobotnych wynosi 1509, w tym 913 kobiet. W porównaniu do danych z listopada liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o 17. W omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 345 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na dzień 30 listopada wynosi 3,8%.
Zdaniem ekspertów bezrobocie już wkrótce pójdzie w górę. Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, istnieje kilka czynników wyznaczających trendy rozwojowe polskiego rynku pracy. Pierwszym z nich jest pogarszająca się sytuacja demograficzna, która umożliwia utrzymanie niskiej stopy bezrobocia, ale jednocześnie wpływa na niedobory pracowników, zwłaszcza o wysokich kwalifikacjach. Jak twierdzą eksperci, dotychczasowym remedium na niedobory kapitału ludzkiego stało się rosnące zapotrzebowanie na pracowników migracyjnych.
Drugim czynnikiem, na który zwraca uwagę organizacja, są wskaźniki zatrudnienia, które w przypadku osób starszych oraz kobiet są średnio niższe niż w krajach Unii Europejskiej, co oznacza problem niewykorzystanych zasobów pracy. Jako ostatni czynnik wymieniono wynagrodzenia, które charakteryzowały się wysoką dynamiką do poziomu nawet 13% w listopadzie zgodnie z danymi GUS, co w warunkach rosnącej inflacji może oznaczać zagrożenie spiralą cenowo-płacową.
Te wszystkie czynniki zdaniem Konfederacji Lewiatan w połączeniu z niekorzystną sytuacją gospodarczą, wyhamowaniem inwestycji, inflacją, kryzysem energetycznym i wojną mogą oznaczać kłopoty na rynku pracy. – Kluczowa z tej perspektywy będzie kondycja polskiej gospodarki, która już wchodzi w fazę spowolnienia. Zapowiadają się, niestety, problemy dla wielu branż energochłonnych, które w połączeniu z presją płacową mogą zdecydować się na restrukturyzację zatrudnienia, która oznaczać będzie wzrost bezrobocia w perspektywie 2023 do 6-6,8%, a w kolejnym roku nawet do 7-8% – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan jeszcze gorszym scenariuszem będzie brak spodziewanych środków w KPO i dalszy spadek inwestycji oraz wzrost inflacji przy rosnącej presji na wzrost płac. To oznaczałby długotrwały kryzys i recesję, a także spadek zatrudnienia oraz zagrożenie dla realizacji programów transformacji technologicznej.
fot. pixabay.com
oprac. /kp/