• +48 502 21 31 22

Obrzęk limfatyczny? Daj sobie pomóc

Znaczna opuchlizna, stwardnienie skóry, uczucie ciężkości, a czasem nawet ból - im wcześniej zauważymy chorobowe zniekształcenia naszych kończyn, tym skuteczniejsza będzie wdrożona terapia przeciwobrzękowa.

Obrzęk limfatyczny? Daj sobie pomóc

Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego. Zastój chłonki, czyli niemożność prawidłowego odprowadzenia chłonki z tkanek organizmu, wywołany jest wrodzonym lub nabytym uszkodzeniem naczyń chłonnych. U człowieka obrzęk limfatyczny najczęściej dotyczy skóry lub tkanki podskórnej.

Ze względu na przyczynę powstania, wyróżnić możemy m.in. obrzęki limfatyczne wrodzone, pourazowe, po operacyjnym leczeniu nowotworów (np. po usunięciu piersi lub narządów rodnych), pozapalne (jako powikłanie zapalenia skóry, naczyń chłonnych lub węzłów chłonnych), pasożytnicze czy polekowe. Zależnie od przyczyny powstania, obrzęk może rozwijać się kilka miesięcy lub nawet - przez wiele lat, po długim okresie utajenia choroby.

 

Nieleczony obrzęk limfatyczny wykazuje skłonność do nasilania się i stopniowego, powolnego zniekształcenia zajętej procesem chorobowym kończyny. Niemal u jednej trzeciej wszystkich pacjentów cierpiących na obrzęk limfatyczny obserwuje się nawracające zakażenie skóry i tkanki podskórnej w zajętej części ciała. Do objawów tego powikłania zalicza się nasilenie obrzęku, ból zajętej kończyny oraz wzrost temperatury ciała.

Podstawową i najskuteczniejszą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest tzw. kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, obejmująca techniki drenażu limfatycznego, bandażowanie kompresyjne oraz terapię ruchową, ułożeniową i oddechową. Postępowanie terapeutyczne pomaga w zredukowaniu obrzęku, przyczynia się do poprawy ruchomości stawów zajętej kończyny i co najważniejsze - poprawia jakość życia pacjenta. Ze względu na przewlekły charakter schorzenia, chorym zalecana jest również późniejsza terapia utrwalająca i utrzymująca osiągnięte w leczeniu obrzęku efekty.

Pacjentom cierpiącym z powodu obrzęku limfatycznego z pomocą przychodzi gabinet Limfo-med Aleksandry Winkler - doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeuty i instruktora odnowy biologicznej. W Limfo-med, poza kompleksową terapią przeciwobrzękową, pacjenci skorzystać mogą również z takich metod leczniczych, jak masaże (leczniczy, sportowy, funkcjonalny, limfatyczny), terapia PNF, terapia czaszkowo-krzyżowa czy fizykoterapia (naświetlanie lampą sollux, ultradźwięki, ultrafonoforeza, elektroterapia, pressoterapia).

Bogaty warsztat metod terapeutycznych i fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem to dla pacjentów największa szansa na skuteczne przeciwstawianie się chorobie i zdrowienie. Do gabinetu fizjoterapeutycznego Limfo-med Aleksandra Winkler zaprasza w Raciborzu, przy ul. Ocickiej 17. 

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka