Polacy pracowali średnio około 43,3 godzin tygodniowo w 2021 r. Najdłuższą tygodniówkę mają przedsiębiorcy – osoby prowadzące własną działalność pracują o 6 godzin dłużej niż etatowcy – wynika z „Raportu z badania ludności w wieku 18-69 lat” przygotowanego w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego.
Najdłużej pracują osoby z wykształceniem niższym – 46 godzin tygodniowo, przy czym mężczyźni spędzali w pracy o 6 godz. dłużej niż kobiety – odpowiednio 45,8 i 40,3. Najmniej czasu poświęcały pracy osoby z wykształceniem wyższym – ok. 42 godzin.
Nierówności w tygodniowym czasie pracy nie są uzależnione tylko od płci osób zatrudnionych. Przedsiębiorcy pracują o 6 godzin dłużej tygodniowo niż etatowcy. Mężczyźni prowadzący własną działalność gospodarczą spędzają średnio ponad 50 godzin w pracy w tygodniu, a kobiety posiadające swój biznes – ok. 44 godziny.
Największą popularnością wśród form zatrudnienia wciąż cieszy się umowa o pracę. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 69 roku życia posiadała ten rodzaj umowy. Zdecydowana większość pracowników z tej grupy była zatrudniona na czas nieokreślony - ponad 80%. Natomiast umowy cywilnoprawne najpopularniejsze były w grupie do 24. roku życia – w okresie ostatnich 12 miesięcy pracę taką wykonywało 22,6% osób w tej kategorii. Wraz z wiekiem popularność tej formy zatrudnienia systematycznie spada – aż do 1,5% w grupie 65+.
Ponadto 29% badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że praca uniemożliwia im poświęcenie bliskim tyle czasu, ile by chcieli. Odsetek osób niezgłaszających problemu wynosił 58%. To lepsze wyniki niż te odnotowane w edycji z 2019 r. (35% i 55%) oraz w edycji 2017 r. (35% zgłaszało ten problem, 53% nie zgłaszało).
fot. pixabay.com
oprac. /kp/