• +48 502 21 31 22

60% Polaków popiera dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą

Pracodawcy, chcąc zaoszczędzić np. na energii elektrycznej czy ogrzewaniu, będą bardziej skłonni do proponowania pracy zdalnej. Tym samym mogą przerzucać wspomniane koszty na pracowników.

60% Polaków popiera dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą

79% respondentów chciałoby pracować dla firm z czterodniowym tygodniem pracy i pełnym wynagrodzeniem – wynika z badania “Praca w czasach zmian” ARC Rynek i Opinia. Częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82%) niż mężczyźni (75%). Najbardziej chętne do podjęcia pracy w czterodniowym modelu są osoby od 25 do 34 lat (84%), już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery.

Gdyby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązałoby się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już wyraźnie mniej, bo 42% respondentów. Prawie co drugi Polak do 35. roku życia byłby chętny pracować dłużej i mieć dodatkowy dzień wolny w tygodniu, ponadto 32% osób powyżej 55. roku życia chętnie zrekrutowałoby się do firmy oferującej pracę w takim systemie.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni, ale przy otrzymywaniu 4/5 wynagrodzenia, podoba się 22% badanych.

Prawie 60% respondentów chętniej aplikowałoby też do firmy, w której otrzymaliby dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą i niewychodzącą na przerwy na papierosa. Japońska Piala Inc., firma z branży marketingowej i e-commerce, przyznała osobom niepalącym dodatkowe sześć dni urlopu, jako tym, które mniej czasu spędzają na przerwach od wykonywania zadań.

Z kolei urlop menstruacyjny jako benefit zwiększyłby skłonność do aplikowania o pracę u 60% kobiet. Ponadto 69% Polaków w wieku 18-24 lat postrzega pozytywnie to udogodnienie. Hiszpania jest pierwszy krajem, który wprowadził płatny urlop menstruacyjny.

38% kandydatów chętniej aplikowałoby, jeśli mogliby wyłącznie pracować zdalnie. Kobiety (44%) wyraźnie częściej niż mężczyźni (33%) chciałyby pracować wyłącznie na home office. Firmy, które pozwalają zadecydować pracownikowi, czy woli model zdalny, hybrydowy czy stacjonarny, mogą liczyć na większą przychylność w rekrutacji 62% kandydatów. Taką dowolność wyboru preferują bardziej kobiety (69%) niż mężczyźni (55%). Najczęściej taką możliwość chcą mieć osoby w wieku 25-34 lat (71%) oraz dopiero wchodzący na rynek pracy, do 24. roku życia (67%).

Z badania wynika, że pracodawcy, chcąc zaoszczędzić np. na energii elektrycznej czy ogrzewaniu, będą bardziej skłonni do proponowania pracy zdalnej. Tym samym mogą przerzucać wspomniane koszty na pracowników.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka