• +48 502 21 31 22

Racibórz w Sieci Miast Zielonych. Spotkanie w Poznaniu

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały przykłady inwestycji z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie, które są opłacalne, korzystne ekologicznie, ekonomicznie i społecznie.

Racibórz w Sieci Miast Zielonych. Spotkanie w Poznaniu

W dniach 7-9 listopada Ewa Klimaszewska – architekt miejski oraz Justyna Szyndler – inspektor ds. funduszy z Wydziału Rozwoju wzięły udział w piątej wizycie studyjnej w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast. W Poznaniu spotkali się przedstawiciele 10 miast Sieci Miast Zielonych, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Banku Światowego.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały przykłady inwestycji z wykorzystaniem NBS (Nature Based Solution), czyli rozwiązań opartych na przyrodzie, które są opłacalne, korzystne ekologicznie, ekonomicznie i społecznie. Do rozwiązań NBS zalicza się m.in. łąki kwietne, parki kieszonkowe i ogrody deszczowe. Rozwiązania NBS pomagają także tworzyć przyjazną dla człowieka i środowiska przestrzeń, a także wspierają adaptację do zmian klimatu. Omawiano również zagadnienia związane z ekologiczną i zrównoważoną gospodarką przyrodniczą w miastach. Przedstawione zostały ponadto przykłady zielonej rewitalizacji, renaturyzacji, naturalne place zabaw, ogrody pływające.

Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili m.in. pierwszy miejski las kieszonkowy w Polsce na terenie nowoczesnego osiedla mieszkaniowego wybudowanego przez prywatnego inwestora. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przy współpracy z Miastem Poznań oraz Kasprem Jakubowskim, architektem krajobrazu, edukatorem, aktywistą miejskim, a także współzałożycielem i prezesem Fundacji Dzieci w Naturę. Przykłady naturalnej rewitalizacji i renaturyzacji zaprezentowane zostały na bulwarach nad Wartą. Inwestycję współfinansowaną ze środków UE zrealizowało Miasto Poznań przy szerokich konsultacjach społecznych.

W Sieci Miast Zielonych uczestniczą przedstawiciele miast: Gdańsk, Kostrzyn nad Odrą, Lublin, Międzyrzec Podlaski, Racibórz, Ruda Śląska, Słupsk, Uniejów, Żory oraz Żyrardów.

Partnerska Inicjatywa Miast jest jednym z projektów strategicznych zaproponowanych w krajowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – kluczowym dokumencie w zakresie kształtowania polityki państwa w okresie średnio i długookresowym. PIM finansowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerem merytorycznym projektu jest Bank Światowy.

Celem Sieci Miast Zielonych jest wspieranie miast uczestniczących w projekcie we wdrażaniu rozwiązań na rzecz klimatu, przyczynianie się do zwiększenia odporności miast na ekstremalne zjawiska pogodowe jak huragany, deszcze nawalne, powodzie i susze oraz odpowiadanie na wyzwania społeczne i środowiskowe. PIM realizowany jest w grupach tematycznych, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Zadaniem każdego uczestnika Sieci podczas cyklicznych warsztatów jest wypracowanie konkretnych rozwiązań dotyczących zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miasta w zakresie tematycznym Sieci, zaś podsumowaniem spotkań i wypracowanych rozwiązań będzie dokument Miejska Inicjatywa Działania.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

547_siec_miast_zielonych_(1).jpg
845_siec_miast_zielonych_(2).jpg
830_siec_miast_zielonych_(4).jpg
202_siec_miast_zielonych_(3).jpg
699_siec_miast_zielonych_(6).jpg
986_siec_miast_zielonych_(5).jpg
10_siec_miast_zielonych_(8).jpg
693_siec_miast_zielonych_(7).jpg
858_siec_miast_zielonych_(9).jpg
549_siec_miast_zielonych_(10).jpg
979_siec_miast_zielonych_(11).jpg
463_siec_miast_zielonych_(12).jpg
269_siec_miast_zielonych_(13).jpg
644_siec_miast_zielonych_(14).jpg
492_siec_miast_zielonych_(15).jpg
926_siec_miast_zielonych_(16).jpg
521_siec_miast_zielonych_(17).jpg
271_siec_miast_zielonych_(18).jpg
453_siec_miast_zielonych_(19).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka