Tyski samorząd zamówił zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki" – miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami. Jak wyjaśniają samorządowcy, Tychy są postrzegane jako zielone miasto i chcą, aby ta opinia została utrzymana. Ma to zachęcić przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania tam firm o tym charakterze. Pod tym kątem tyski samorząd chciałby wykorzystać środkową, niezagospodarowaną dotąd część budynku przy ul. Piłsudskiego.
– Chcemy w jednym miejscu zgromadzić wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up'ów, być może też uczelni, które w swojej działalności zajmują się szeroko pojętą ekologią, zmianami klimatycznymi, nowymi źródłami energii – wyjaśnia Jan Cofała, naczelnik wydziału innowacji i inwestycji w tyskim magistracie.
– Do tej pory środki, które pozyskiwaliśmy, przeznaczaliśmy głównie np. na komunikację miejską albo na infrastrukturę: kanalizację, przebudowę dróg, budowę parkingów czy oświetlenie. Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście i także są ważną częścią naszego miasta. Mamy nadzieję, że to zachęci przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach – podkreśla Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
Zasygnalizowała, że miasto chciałoby pod kątem budowy HUB-u pozyskać środki z programu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Gmina stara się o 100 mln zł na sfinansowanie przedsięwzięcia.
W październiku marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski poinformował o wysłaniu do Komisji Europejskiej do akceptacji wynegocjowanego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Ostatnia wersja FE SL łączy zarówno środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (na podstawie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji obejmującego jedynie górnicze obszary woj. śląskiego).
Przygotowując inwestycję planowaną pod kątem środków TPST, tyski samorząd zamówił już opracowanie dokumentacji projektowej HUB-u wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wykonawca, firma Paradox, ma na realizację całości zamówienia 8 miesięcy od zawarcia umowy, w tym na opracowanie koncepcji 6 tygodni od zawarcia umowy.
fot. UM Tychy
oprac. /kp/