Kolejna ważna konferencja poświęcona rozwojowi gospodarczemu oraz integracji biznesu Polski, Czech i Słowacji zorganizowana została w Ostrawie przez Konsulat Generalny RP w Republice Czeskiej oraz Czesko-Polską Izbę Handlową.
Oficjalnego otwarcia konferencji w ramach XXVIII Spotkań Biznesu z Czech, Polski i Słowacji w dniu 26.09.2022 dokonali Jiří Cieńciała, Prezes Zarządu Czesko-Polskiej Izby Handlowej z.s., Ivo Vondrák, Hetman Kraju Morawsko-Śląskiego oraz Tomáš Macura, Prezydent Miasta Ostrawy.
Pierwszy blok konferencyjny „ENERGETYCZNE BEZPIECZEŃSTWO EUROPY ŚRODKOWEJ" poświęcony był rozwiązaniom i inwestycjom, które wpływają na bezpieczeństwo i niezalezność energetyczną Europy Śorodkowej.
W programie znalazły się następujące wykłady:
Aneta Szreder Piernicka, Dyrektor Handlowy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – „Inwestycja budowy i rozwoju terminala LNG w Świnoujściu istotną częścią strategii wzmacniania bpieczeństwa energetycznego”
Jacek Janas, Przedstawiciel Fundacji Nowe Technologie Energetyczne - Śląskie Magazyny Energii – „Śląskie Magazyny Energii strategicznym projektem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”
Jakub Iwanowski, Doradca Zarządu Grupy ORLEN Unipetrol ds. regulacyjnych - „Potencjał paliw odnawialnych w łagodzeniu skutków kryzyzu energetycznego”
Milan Sedláček, Szef Departamentu Spraw Europejskich i Strategii Eustream a.s. – „Znaczenie gazociągu łączącego Polskę-Słowację dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej“
Šárka Jablonská, Specjalista ds. wodoru, dział sprzedaży firmy NET4GAS s.r.o. - „Środkowoeuropejski Korytarz Wodorowy“
Beata Barszczowska, Wicedyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Katowicach – „Rola ARP w budowaniu rynku wodorowego - Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa“
Drugi blok dyskusyjny o nazwie „KRYTYCZNA INFRASTRUKTURA" w dużej mierze poświęcony był transportowi wodnemu i kolejowemu. Temat ten był m.in. przedmiotem poprzedniej edycji konferencji w ramach XXVII Spotkania Biznesu z Czech, Polski i Słowacji. Tym razem nie tylko goście usłyszeli o zaawansowaniu prac nad Odrzańską Drogą Wodną ale również o potencjale portu w Opolu, intermodalnego portu w Kędzierzynie - Koźlu oraz znaczeniu regionu przygranicznego na styku Kraju Morawsko SLąskiego i Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego jako skrzyżwoania szk]laków komunikacyjnych w Europie Środkowej.
W programie drugiego bloku znalazły się następujące wykłady:
Sylwester Chruszcz, Dyrektor Oddziału Elektrownia Dolna Odra – „Dywersyfikacja dostaw z udziałem Odrzańskiej Drogi Wodnej w sektorze energetyki konwencjonalnej“
Aneta Szreder Piernicka, Dyrektor Handlowy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – „Port Szczecin i Świnoujście –Infrastruktura portowa jako kluczowy element łańcucha dostaw“
Josef Tobola, Prezes Zarządu Trans International Logistic Centrum Sp. z.o.o. – „Uruchomienie przesyłki towarów z Regionu Ostrawskiego do portów rzecznych w K-Koźlu i Opolu“
Bolesław Goranczewski, Członek Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. – „Budowa intermodalnego portu na terenie grupy Azoty na Odrzańskiej drodze wodnej“
Krzysztof Wilsz, Dyrektor Handlowy Biura Inżynierskiego firmy FAMET S.A.– „Port w Opolu dla produktów ponadgabarytowych i ciężkich do Ostrawy“
Jan Sechter, Wiceprzewodniczący Sekcji Transportu Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej – „Region Morawsko-Śląski jako skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej“
Remigiusz Widera, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – „Funkcjonowanie transportu kolejowego na pograniczu polsko-czeskim”
Andrzej Wasilewski, Dyrektor Biura Planowania i Realizacji Przewozów, Koleje Śląskie – „Koleje Śląskie a kolejowa infrastruktura”
Miroslav Bezděk, Ekspert, Konsultant spółki Dopravní projektování s.r.o. - „Wyniki z projektu Interreg TRANS TRITIA wspierającego transport multimodalny“
Tradycyjnie już Spotkania Biznesu z Czech, Polski i Słowacji miały również część networkingową, która odbyła się w Konsulacie RP w Ostrawie. Jak podkreśliła konsul generana RP Izabella Wołłejko - Chwastowicz - ważną formą rozwijającą biznes jest integracja, stąd od blisko trzydziestu lat prowadzone są takie inicjatywy jak konferencje łączone ze spotkaniami mniej formalnymi. - To tutaj, w tych ogrodach jest miejsce i czas na rozmowy, tworzenie nowych pomysłów i zawieraanie znajomości - mówiła ze sceny konsul.
Ta część spotkania, połączona z występami artystycznymi oraz poczęstunkiem w ogrodzie konsulatu, zawsze owocuje nawiązaniem kontaktów, dyskusjom po konferencji oraz generowaniu nowych inicjatyw.
Tak było i tym razem. Podczas wielu rozmów kontynowane były dyskusje na temat znaczenia Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz całej infrastruktury wodenej, w tym innych rzek, ich dopływów oraz kanałów.
Połączenie dróg wodnych z jednoczesną rozbudową sieci terminali przeładunkowych daje ogromne możliwości rozwoju, w tym odciążenie sieci dróg i autostrad, co zdecydowanie może wpłynąć na środowisko i jakość życia mieszkańców.
W konsekwencji rozmów, które w tym środowisku trwają blisko dwa lata, pojawiła się inicjatywa na rzecz ochrony o zrównoważonego wykorzystania potencjału polskich rzek.
- Mając na uwadze olbrzymi potencjał tkwiący w polskich rzekach, dający mozliwość odniesienia korzyści społecznych, ekologiznych i gospodarczych z faktu posiadania w granicach naszego kraju znaczącego systemu naturalnych cieków wodnych, zapraszamy do wspolnego wysiłku na rzecz celu jakim jest aby rzeki były bardziej bezpieczne, dostepne dla społczeństwa oraz w pełni żeglowne w rozumieniu turystycznym oraz transportowym, zaś w użytkowanie odbywało się w poszanowaniu ekologii i zasad zrównoważonego rozwoju - czytamy w liście intencyjnym dotyczącym współpracy w ramach rozwoju polskich rzek, który podpisali Łukasz Burak, Piotr Grabas, Bogdan Grajewski, Ewelina Gutowska, Piotr Gutowski, Tomasz Sobierajczyk, Czesław Szarek, Małgorzata Śliwa i Gabriela Tomik - pełnomocnik rządu ds. żeglugi śródlądowej.
Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE podczas spotkania w Konsulacie RP w Ostrawie przyłączyło się do grona wspierających działania na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystania potencjału polskich rzek. na zdj. Ireneusz Burek - prezes ŚPG ŚLĄSK.ONLINE oraz Bogdan Grajewski - prezes Odrzańskiej Izby Gospodarczej.
Zobacz również:
Odrzańska Droga Wodna podczas konsultacji w Bohuminie zorganizowana przez Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE, Bohumin 2021
XXVII Spotkania Biznesu z Czech, Polski i Słowacji, Ostrawa 2020
Ireneusz Burek
Partner:
Patronat medialny: