13 października miał miejsce drugi dzień Raciborskich Rozmów o Rozwoju. Wydarzenie to poświęcone jest rozwojowi gospodarczemu Subregionu Zachodniego w trzech wymiarach: jakość życia, edukacja, rynek pracy, depopulacja oraz integracja i współpraca gospodarcza. Po debacie i konferencji dotyczącej rozwoju miast i regionu przyszedł czas na edukację na rzecz rynku pracy.
Czwartkową część rozpoczęła inauguracja roku akademickiego – zobacz więcej: Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyła się debata i konferencja.
Podczas debaty pod hasłem "Rozwój kapitału społecznego i zasobów rynku pracy" poruszono takie tematy jak przemiana ucznia w pracownika, kto jest doradcą zawodowym czy edukacja a rynek pracy. Udział wzięli: prof. AWSB dr hab. Eugenia Rostańska, profesor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, pedagog o obfitym dorobku naukowym o tematyce edukacyjno-zawodowej, Komisja ds. Kształcenia Zawodowego Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – znaczenie okresu przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej; dr Adam Tworuszka, HR Biznes Partner PKO Bank Polski – kompetencje przyszłości, niezbędne kompetencje wymagane w dużych firmach, praca z klientem w bankowości; Izabella Wołłejko-Chwastowicz, Konsul Generalna RP w Ostrawie – znaczenie kompetencji językowych, bariery w rozwoju w wyniku braku znajomości języka obcego; Magdalena Liszka – doradca zawodowy w ANS w Raciborzu oraz w szkole podstawowej, nauczyciel akademicki, pedagog – jak dotrzeć do grupy docelowej, by skutecznie przygotować ucznia szkoły ponadpodstawowoej do roli studenta i przyszłej pracy; dr inż. Tomasz Zieliński, prof. Uniwerysytetu Ekonomicznego, prodziekan UE, dyrektor filii w Rybniku – rola nauczyciela jako mistrza i mentora; Maria Lach, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim – wewnętrze systemy doradztwa zawodowego w szkołach; Tomasz Szczotok, prezes zarządu PSS Społem Wodzisław – koncepcja Wodzisławskiego Centrum Rozwoju jako projektu na rzecz wzmocnienia kształcenia zawodowego we wspólpracy z loklanymi firmami; Sergiy Kyrychenko, pełnomocnik ŚPG ŚLĄSK.ONLINE ds. obcokrajowców – czynniki wpływające na decyzję o stałym zmieszkaniu obcokrajowców w Subregionie Zachodnim. Debatę prowadził Ireneusz Burek – Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE, pełnomocnik ds. edukacji, rynku pracy, depopulacji.
Po przerwie miała miejsce konferencja "Rozwój w oparciu o Złoty Trójkąt", podczas której mówiono o złotym trójkącie „Biznes – Nauka – Samorząd” w praktyce, problemie braku pracowników i sposobach ich pozyskiwania oraz o rozwoju kompetencji rynkowych, czyli dlaczego biznes musi być zaangażowany w edukację. Wykłady wygłosili: dr inż. Aldona Rosner, Politechnika Śląska – "PBL Academy – uczenie problemowe i projektowe – przykład dobrych praktyk kształcenia", Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu – "Wpływ współpracy z pracodawcami na jakość kształcenia w technikach i szkołach branżowych", Tobiasz Maliński, Koltech – "Zainwestuj w rozwój swojej młodej kadry inżynierskiej", Jarosław Wałęga, ostróg.NET – "Edukacja młodzieży – to się opłaca" oraz Ireneusz Burek – biznes dla uczniów i możliwości Platformy Edukacyjnej dedykowanej dla szkół, firm i uczniów.
Obszerna relacja wkrótce.
Zobacz także:
Raciborskie Rozmowy o Rozwoju: Rozwój miast i regionu
Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu
Raciborskie Rozmowy o Rozwoju: Rozwój gospodarczy i rozwój firm
Katarzyna Przypadło