• +48 502 21 31 22

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy. Ruszyła rekrutacja

Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy. Ruszyła rekrutacja

Wystartowała rekrutacja do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #rePETujemy skierowanego do świetlic szkolnych i uczęszczających do nich uczniów klas I-III szkół podstawowych. Program odbywa się pod patronatem Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Głównym celem projektu jest wzmocnienie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Przed uczestnikami szereg wyzwań i okazji do „eko-rywalizacji”, a na najlepsze grupy czekają atrakcyjne nagrody, m.in. tablety i interaktywne tablice. Scenariusze zajęć, na których będą oparte zajęcia, zostały przygotowane we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

– Każdy z nas może pomóc w ochronie cennych zasobów i środowiska naturalnego poprzez swoje codzienne działania. Warto zachęcać do tego oraz „od małego” kształtować właściwe nawyki. Nasze działania skierowaliśmy więc do szkół podstawowych, które zapraszamy do zgłoszenia się do programu – mówi przewodniczący Rady Programowej Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #rePETujemy prof. dr hab. Rajmund Michalski z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.

W trakcie rekrutacji każda ze szkół-kandydatek otrzyma zadanie, by w dowolnej formie zaprezentować swoje podejście i pokazać zainteresowanie tematyką ekologii oraz gospodarowania odpadami. Szkoły, które przygotują najciekawsze propozycje, zostaną zakwalifikowane do udziału w programie. W ciągu kolejnych miesięcy, realizując poszczególne scenariusze zajęć, świetlice będą zachęcane do comiesięcznych rywalizacji między sobą.

– Stawiamy w dużej mierze na zajęcia praktyczne i przygotowaliśmy program zajęć w taki sposób, aby łączył naukę ze świetną zabawą. Wprowadzamy też element rywalizacji, gdyż stałym punktem programu w trakcie roku szkolnego będą wyzwania dla świetlic związane z przerabianymi w danym momencie tematami zajęć. Autorzy najlepszych projektów w ramach poszczególnych wyzwań mogą liczyć na wyjątkowe nagrody – mówi Anna Urbańska, koordynatorka programu.

Całość zakończy się wielkim finałem – wówczas nastąpi oficjalne podsumowanie programu oraz ogłoszenie zwycięzców. Najlepsze szkoły otrzymają interaktywne tablice, które urozmaicą uczniom dalszą naukę.

Rekrutacja potrwa do 4 listopada. By wziąć udział w programie, świetlice powinny zaprezentować w dowolnej formie (np. plastycznej, komputerowej, muzycznej, tanecznej itp.) pracę pt. „Jak dbać o środowisko?”. Następnie jury wybierze najciekawsze zgłoszenia, a ich autorzy dołączą do eko-rywalizacji. Oprócz pracy kwalifikacyjnej organizatorzy proszą o przesłanie także uzupełnionych załączników. Zarówno one, jak i cały regulamin konkursu znajdują się na www.repetujemy.pl/szkola.

Aplikacje należy wysłać na adres e-mail [email protected] lub przesyłką rejestrowaną na adres: Catchers – Regus – program #rePETujemy, Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa.

Ogłoszenie wyników oceny prac kwalifikacyjnych odbędzie się 9 listopada poprzez podanie listy zakwalifikowanych szkół na stronie internetowej www.repetujemy.pl i powiadomienie zakwalifikowanych szkół za pośrednictwem poczty elektroniczne.

Cały Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej #rePETujemy obejmuje 6 głównych obszarów tematycznych: "O przyrodę dbamy, dobre rady mamy", "O odpadach dzisiaj porozmawiamy, z różnymi opakowaniami się spotkamy", "Co z tym zrobić dobrze wiemy, więc żywności nie marnujemy", "Segreguję odpady", "Świadome zakupy rób: odrzuć, ogranicz, użyj ponownie, wymieniaj", "Życie butelki – na czym polega recykling?". Więcej informacji dotyczącej programu znajduje się na: www.repetujemy.pl/szkola.



fot. freepik.com

oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka