26 września odbyło się uroczyste otwarcie auli szkolnej w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Raciborzu przy ul. Jana Kasprowicza po remoncie. Symbolicznego otwarcia dokonali starosta raciborski Grzegorz Swoboda, dyrektor placówki ZSO nr 1 w Raciborzu Marzena Kacprowicz wraz z zaproszonymi parlamentarzystami. To kolejna inwestycja w powiecie raciborskim obecnego zarządu. W uroczystościach wzięli udział również wicestarosta Marek Kurpis koordynujący działalność powiatowych szkół, wiceminister Michał Woś, posłanka Gabriela Lenartowicz oraz poseł Adam Gawęda.
Jak podkreśla placówka, to wyjątkowe wydarzenie było zwieńczeniem wielomiesięcznych starań dyrektor Marzeny Kacprowicz, która traktując zabiegi renowacyjne jako sprawę niezwykle ważną i pilną, pozyskała – dzięki finansowej mobilizacji Michała Wosia i Grzegorza Swobody – środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Powiatu Raciborskiego oraz Lasów Państwowych. Łączna kwota dofinansowania wyniosła około 800 tys. zł, w tym ponad 24 tys. zł zapewnił Powiat Raciborski.
Dyrektor Marzena Kacprowicz dużą rolę w przywróceniu dawnego blasku auli przypisała wymienionym prominentom, których działania pozwoliły sfinansować prace remontowo-konserwatorskie. Podkreśliła, że bez wsparcia Michała Wosia i Grzegorza Swobody, w chwilach zmagań z codziennymi trudnościami, nie udałoby się w tak krótkim i trudnym czasie uczynić tak wiele, by nadać temu przedsięwzięciu realny kształt. Zaznaczyła, że szansa na realizację tego największego i najbardziej wyczekiwanego, inwestycyjnego marzenia pojawiła się, gdy zamysł i determinacja, zrozumienie i troska o dobro publiczne znalazły wspólne ujście.
Dyrektor w swoim wystąpieniu złożyła podziękowania wykonawcom Pawłowi Dudzie i Kamilowi Dudzie, którzy uczynili wszystko, by wnętrze nie utraciło niczego ze swojej estetyki. Słowa wdzięczności skierowała również do pań Magdaleny Sczyrby i Marii Olejarnik za architektoniczną i konserwatorską empatię. Za dochowanie wierności pierwotnemu projektowi, znalezienie kompromisu między wartościami zabytkowymi – niemierzalnymi, stanowiącymi dziedzictwo ZSO nr 1 – a wartościami utylitarnymi – konkretnymi, spełniającymi jego potrzeby.
W swojej narracji dyrektor podkreśliła, że wprowadzone modyfikacje (m.in. renowacja stolarki, wymiana oświetlenia, sprzętu elektrycznego, multimedialnego i nagłośnieniowego) pozwoliły obiektowi dać drugie, olśniewające życie; na nowo stać się prawdziwą sceną najważniejszych uroczystości w życiu szkoły i nie tylko, dostosowaną organizacyjnie do wydarzeń kulturalnych i widowiskowych, konferencyjnych i wystawienniczych, edukacyjnych i społecznych. Nadmieniła, że wszyscy jesteśmy nie tylko depozytariuszami historii auli, ale również współtwórcami nowych jej znaczeń.
Do wypowiedzi dyrektor nawiązali w swoich przemówieniach zaproszeni goście, gratulując realizacji przedsięwzięcia. Szczególną rolę przypisali działaniom Marzeny Kacprowicz, która uczyniła wiele, aby usłyszeć „tak” na każdym etapie realizacji projektu.
Uroczystość uzupełniły znane kompozycje w wykonaniu Wiktorii Szebel i Sandry Czuraj, uczennic klasy trzeciej i czwartej, które z umiejętnością delikatnego poruszania emocjami, zapisanymi między dźwiękami, wprowadziły gości w wyjątkowy nastrój. Akompaniamentu wokalnego użyczyła Natalia Ignacy, w aranżacji instrumentalnej młodzieży ZSO nr 1. Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzanie oddanej do użytku profesjonalnej pracowni graficznej wyposażonej w konieczny zestaw komputerowy umożliwiający młodzieży Liceum Sztuk Plastycznych tworzenie koncepcji i ich realizację.
fot. Starostwo Powiatowe, Agnieszka Orlik, Gabriela Habrom-Rokosz
oprac. /kp/