• +48 502 21 31 22

Pułapka w galimatiasie przepisów fiskalnych. Co oznacza: "wyłączenie ze zwolnień kas"?

Nieraz niejasne lub skomplikowane zapisy przepisów budzą wątpliwości podatników a często i błędy w ustaleniu terminu rozpoczęcia rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych. Jeden z takich zapisów dotyczy wyłączenia ze zwolnień z kas, o czym mówi § 4. 1. rozporządzenia o kasach. Zapis o czynnościach wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r. w praktyce oznacza tyle, że mimo iż podatnik nie przekroczył limitu obrotu 20 tys. zł z detalistami, musi zainstalować kasę fiskalną.

Pułapka w galimatiasie przepisów fiskalnych. Co oznacza: "wyłączenie ze zwolnień kas"?

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych 2017, znajduje się wykaz czynności i usług, które ze względu na swój charakter nie mogą korzystać z żadnych zwolnień z instalowania kas, niezależnie od wysokości obrotu podatnika, sposobu zapłaty czy systemu dostawy. Dla podatnika oznacza to konieczność zakupu, zgłoszenia do urzędu skarbowego i sfiskalizowania urządzenia fiskalnego przed wykonaniem pierwszej takiej transakcji. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której podatnik zamierza wykonywać działalność w jednym z poniższych zakresów, ale jeszcze nie doszło do takiej sprzedaży. Wówczas obowiązek instalowania kasy fiskalnej jest faktycznie opóźniony, gdyż powstaje w dniu pierwszej takiej transakcji a nie, jak często się interpretuje, z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej, dla której w PKD są te rodzaje działalności wpisane.

Najczęściej spotykane towary, dla których nie można zastosować zwolnienia to: sprzedaż gazu płynnego, części do silników (PKWiU 28.11.4), części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0), sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90), sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (PKWiU ex 26.70.1), wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów, perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Zaś do popularnych usług, których zwolnienie nie dotyczy należą: przewozy pasażerskie w samochodowej komunikacji, przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), wymiana opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych, doradztwa podatkowego, usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), w tym świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, (w tym również sezonowo) oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering), a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Warto zgłębić rozporządzenie kiedy uruchamia się działalność gospodarczą lub sięgnąć po poradę, gdyż zainstalowanie kasy z opóźnieniem rodzi sankcje w postaci utraty prawa do odliczenia podatku VAT oraz do sięgnięcia po ulgę w wysokości 700 zł, która przysługuje po zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego.  

Sytuacji nie ułatwiają tzw. szczególne przypadki, występują bowiem wyjątki od wyłączeń ze zwolnień z kas, np. gdy dotyczą pojedynczych czynności lub sytuacje, w których oprócz czynności wyłączonych ze zwolnień podatnik wykonuje też inne czynności i ma obowiązek wystawiać paragony fiskalne do każdej transakcji na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.  

 
Ireneusz Burek
właściciel SOFT-IB

Podobne artykuły

Wyszukiwarka