Obchody rozpoczęto od spotkania starosty Leszka Bizonia i wicestarosty Tadeusza Skatuły z szefami przybyłych do Wodzisławia Śl. delegacji: landratem Recklinghausen Bodo Klimpelem i Ansgarem Lewe (dyrektorem wydziału rady powiatu, starosty i kontroli rewizyjnej starostwa), Ilze Vitola, Zastępczynią Szefa Jelgavas Novads ds. Opieki Społecznej i Spraw Społecznych oraz Starostą Tczewskim Mirosławem Augustynem i przewodniczącą tamtejszej Rady Powiatu Barbarą Kamińską.
Po spotkaniu starosta Bizoń wspólnie z Bodo Klimpelem, Ilze Vitola i Mirosławem Augustynem na dziedzińcu między budynkami starostwa i urzędu miasta zasadzili na pamiątkę jubileuszu trzy drzewa. Starosta Bizoń nawiązał w ten sposób do polskiej tradycji szlacheckiej sadzenia drzew z okazji narodzenia dzieci (dębu gdy rodził się chłopiec i lipy – gdy dziewczynka).
Na dziedzińcu samorządowcy zasadzili 3 buki, które od czasów starożytnej Grecji są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Symbolizują one szczęście, miłość, płodność i cierpliwość.
I tego wszystkiego nam życzę. Szczęścia i miłości rozumianej jako pokój między ludźmi i narodami, płodności, czyli wielu nowych i kreatywnych pomysłów na rozwijanie wzajemnej współpracy i kontaktów. Wyrazem cierpliwości niech będzie pozostawienie wolnego miejsca na jeszcze jedno drzewo dla nieobecnej dziś delegacji Regionu Sormland. Posadzą je, gdy przyjadą do Wodzisławia Śl. – powiedział Bizoń.
Drzewa mają też być symbolem długowieczności współpracy oraz symbolicznym wkładem obecnych pokoleń w przyszłość młodych.
Później uczestnicy udali się do Powiatowego Centrum Konferencyjnego, gdzie zorganizowano specjalną jubileuszową konferencję. Zaproszono na nią nie tylko obecnych reprezentantów powiatu (zarząd, prezydium rady, radni powiatowi), ale też byłych starostów i przewodniczących rady powiatu, a także szefów organizacji zrzeszających lokalny biznes.
W swoim przemówieniu starosta Leszek Bizoń podkreślał, jak wielką rolę odegrało partnerstwo z Kreis Recklinghausen w budowaniu krajowych i europejskich kontaktów powiatu z innymi samorządami. Wskazywał, że siłą partnerstwa obu powiatów paradoksalnie nie były podobieństwa, których jest mnóstwo, ale przede wszystkim różnice. Nawiązał w ten sposób do słów Elizabeth Bard.
Jest dla mnie powodem do ogromnej osobistej satysfakcji Wasza dzisiaj obecność. Doceniam fakt, że w trudnych i niepewnych czasach postanowiliście przemierzyć tysiące kilometrów, aby z nami, tutaj na Górnym Śląsku się spotkać. 20 lat w funkcjonowaniu instytucji w NORMALNYCH warunkach to może niewiele. W życiu człowieka to jednak szmat czasu. Nieraz nawet trudno ogarnąć myślami i wspomnieniami tak duży okres. Jednak to ludzie tworzą instytucje. Dlatego długo się zastanawiałem nad fenomenem, że wspólnie z powiatem Recklinghausen się nam udało – mówił starosta wodzisławski.
Mówił też o obecnej sytuacji i wyrazach solidarności oraz wsparcia, jakiego Powiat Recklinghausen udzielił uchodźcom z Ukrainy goszczącym na ziemi wodzisławskiej:
Głęboko wierzę, że gdy jako europejska rodzina będziemy trzymać się razem, żadne zło nas nie pokona. Mimo zagrożenia musimy być silni naszą kulturą, naszą solidarnością, naszą wspólnotą, naszą współpracą i naszą postawą. W tym miejscu dziękuję Panu Staroście Bodo Klimpelowi oraz wszystkim mieszkańcom Powiatu Recklnghausen za wyrazy solidarności z nami oraz goszczącymi u nas obywatelami Ukrainy oraz za bardzo konkretne i wymierne wsparcie dla nich tutaj w naszym powiecie. Dobro zawsze wraca i tego Wam nasi przyjaciele serdecznie życzymy!
W podobnym duchu przemawiał starosta Klimpel, który zaczął od przekazania pozdrowień od wszystkich byłych landratów, a także podziękowań od niego oraz towarzyszącej mu małżonki za serdeczność i gościnność, jakiej doświadczyli ze strony powiatu wodzisławskiego. Bodo Klimpel podkreślił, że jest wzruszony wystąpieniem Leszka Bizonia i jego słowami na temat współpracy i jej znaczenia w budowaniu wzajemnego partnerstwa. Landrat również podkreślał zaniepokojenie zagrożeniem dla europejskiej cywilizacji, jakie od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę nadciągnęło nad nasz kontynent.
Goszczący w Wodzisławiu przedstawiciele Powiatu Tczewskiego i Jelgavas Novads przyznali, że obchody jubileuszu dwudziestolecia współpracy Powiatu Wodzisławskiego i Kreis Recklinghausen są również dla nich pewnego rodzaju wyznacznikiem, ponieważ w niedługim czasie obchodzone będą rocznice ich współpracy z Powiatem Wodzisławskim. Mirosław Augustyn przypomniał, że w 2023 r. przypada 10 lat umowy z powiatem tczewskim.
Najmłodszym partnerem jest Jelgavas Novads. Jej przedstawicielka Ilze Vitola podkreślala jednak, że nieoficjalna współpraca samorządów trwa już ładnych parę lat dzięki projektowi Diveristy Unites. Together for Europe.
Goście dziękując za zaproszenie do wspólnego świętowania jubileuszu, życzyli wszystkim kolejnych lat udanej współpracy.
Poza przedstawicielami delegacji głos zabrał również były przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego od drugiej do piątej kadencji Eugeniusz Wala. Przypomniał, że współpraca z Kreis Recklinghausen zaczęła się dzięki kontaktom Miasta Wodzisławia Śląskiego z Miastem Gladbeck, które w powiecie Recklinghausen się znajduje. Podkreślał też znaczenie pewnych symboli, jakich wzajemna współpraca przez minione 20 lat dostarczała. Jednym z nich było uroczyste przekazanie przez partnerów niemieckich władzom powiatu wodzisławskiego unijnej flagi z przededniu wstąpienia Polski do Unii.
– W ten sposób nasz powiat symbolicznie w Unii znalazł się dwa tygodnie przed resztą Polski – zażartował były przewodniczący.
Innym symbolem było wręczenie pierwszego egzemplarza flagi powiatu wodzisławskiego goszczącym wówczas w Wodzisławiu partnerom z Recklinghausen.
Sobotnia konferencja dostarczyła kolejnego symbolu. Było nim podpisanie aktu odnowienia współpracy. Dokonali tego Leszek Bizoń i Bodo Klimpel.
Goście z Niemiec otrzymali na pamiątkę pieczęcie, jakie wykonano z okazji jubileuszu, a jakimi opieczętowano dokument.
Dużą niespodzianką dla delegacji z Recklinghausen był podarunek od Powiatu Wodzisławskiego, którym była wykonana przez ucznia Liceum Sztuk Plastycznych grafika pod tytułem „Spotkanie”.
Praca wykonana przez ucznia trzeciej klasy Marcina Jurczyka jest inspirowana tematem parku miejskiego. Motyw parku ww miejskim krajobrazie wywołuje skojarzenia dotyczące związków człowieka z naturą. Autor w swoim przedstawieniu tematu podkreśla motyw spotkania. Praca wykonana została w technice wklęsłodrukowej. Grafiki opracowane na matrycy dają możliwość wielokrotnego wydruku z zachowaniem oryginalności każdej odbitki.
Podsumowując konferencję i padające podczas niej porównania współpracy do małżeństwa, Bodo Klimpel powiedział, że od 30 lat kocha swoją żonę, ale od teraz kocha również Wodzisław Śląski. Zapowiedział też, że zarówno ofiarowana mu grafika, jak i akt odnowienia współpracy zawisną na honorowych miejscach w jego gabinecie. Na koniec po polsku podziękował za dotychczasową współpracę oraz za przygotowane spotkanie.
Delegacje goszczące w miniony weekend w Wodzisławiu Śląskim wzięły również udział w niedzielnym Festiwalu Kultury Powiatu Wodzisławskiego.
/fot. powiatwodzislawski.pl/