• +48 502 21 31 22

Chrońmy razem stare miasto. Ulotka dla mieszkańców Raciborza i przedsiębiorców

Ratusz przypomina o zasadach ochrony, które obowiązują mieszkańców i przedsiębiorców na terenie starego miasta w Raciborzu z racji obszarowego wpisu do rejestru zabytków.

Chrońmy razem stare miasto. Ulotka dla mieszkańców Raciborza i przedsiębiorców

Obszar ścisłego centrum w Raciborzu pomiędzy ul. Drewnianą, Placem Wolności, ul. Wojska Polskiego, ul. Michała Drzymały, ul. Podwale, Placem Mostowym i ul. Władysława Reymonta to teren obejmujący średniowieczne założenie miejskie z czytelnym jeszcze średniowiecznym układem ulic w obrębie dawnych murów miejskich. Na tym terenie zachowała się różnorodna, historyczna architektura, z nawarstwieniami z rożnych epok.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. z przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Teren raciborskiej starówki z uwagi na swój historyczny charakter został objęty już w 1949 r. formą ochrony, jaką jest obszarowy wpis do rejestru zabytków. Ratusz poprzez ulotki, które można pobrać m.in. w punkcie Visit Racibórz i Biurze Obsługi Interesanta UM, a także w formacie pdf na stronie Urzędu Miasta, przypomina o zasadach ochrony, które obowiązują mieszkańców i przedsiębiorców na terenie starego miasta w Raciborzu.

– Oprócz informacji o tym, co zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, w ulotce znajdują się także ogólne zalecenia co do wyglądu i lokalizacji szyldów oraz reklam na terenie starego miasta, umieszczania urządzeń na elewacjach oraz kształtowania małej architektury. Ulotka ma pomóc w rozpowszechnianiu wiedzy o obowiązujących przepisach prawa na terenie chronionym z uwagi na zachowaną wartość historyczną, a także przyczynić do właściwego kreowania przestrzeni zabytkowego centrum miasta, docelowo zwiększając jego atrakcyjność wizerunkową – mówi Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków.

W najbliższym czasie ulotki zostaną dostarczone do wszystkich przedsiębiorców i zarządców wspólnot na terenie objętym wpisem do rejestru zabytków. Poza spisem obostrzeń w ulotce znajdują się namiary na osoby, które w naszym urzędzie służą pomocą w określeniu zasad prowadzonego remontu, posadowienia małej architektury czy doborze stosownych szyldów reklamowych.

oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka