Kraków i siedem innych europejskich miast przeszło kwalifikacje formalne w konkursie o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2024. Obecnie wnioski aplikacyjne są oceniane przez ekspertów wyznaczonych przez Komisję Europejską. W gronie ośmiu europejskich miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, które przeszły kwalifikację w konkursie, poza Krakowem znalazły się: Cagliari (Włochy), Florencja (Włochy), Koszyce (Słowacja), Murcia (Hiszpania), Prato (Włochy), Sofia (Bułgaria) i Walencja (Hiszpania).
Kraków o tytuł Zielonej Stolicy Europy ubiega się po raz trzeci. – Bardzo się cieszymy, że aplikacja przygotowywana przez miasto, tym razem ze wsparciem organizacji pozarządowych, została zakwalifikowana do konkursu i będzie oceniana przez niezależnych ekspertów związanych z Komisją Europejską. Z niecierpliwością będziemy czekali na ocenę. Jednocześnie zaczynamy myśleć, co i jak pokazać w finale – mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej dr inż. Piotr Kempf.
– Przystosowanie do zmian klimatu to działanie długofalowe i wielopłaszczyznowe, w którym miasto jest siecią połączonych zależności. Sprostanie wyznaczonym celom to często podejmowanie działań innowacyjnych w skali kraju, niejednokrotnie wybiegających poza ogólnopolskie normy. Bezprecedensowa wymiana pieców węglowych, nowoczesny tabor komunikacyjny, dostępność terenów zieleni – my, krakowianie, dawno już zrozumieliśmy, że sami musimy zacząć zmieniać rzeczywistość, nie czekając na systemowe rozwiązania dla całego kraju. Tytuł Zielonej Stolicy Europy to nie tylko nagroda, to również ogromne zobowiązanie, które poprowadzi nas do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału, by zmieniać i prowadzić zrównoważoną politykę miejską – tłumaczy magistrat.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni 27 października w Grenoble – mieście, które zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022.
fot. Jan Graczyński/UM Kraków
oprac. /kp/