52% dorosłych Polek i Polaków łączy pracę z opieką nad dziećmi lub dorosłymi bliskimi, a czasem jednocześnie nad dziećmi i bliskimi. W pierwszym przypadku główną rolę zdecydowanie częściej pełnią kobiety, inaczej wygląda to w opiece nad dorosłymi osobami zależnymi, gdzie obciążenie jest bardziej równomiernie rozłożone między kobietami i mężczyznami. Wynika tak z badania przeprowadzonego w lutym 2022 r. przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Wyzwania związane z opieką mają duży wpływ na pozycję na rynku pracy. 16,4% zatrudnionych pracuje na część etatu z powodu pełnienia obowiązków opiekuńczych. Spośród biernych zawodowo w Polsce prawie jedną trzecią stanowią osoby niepodejmujące zatrudnienia z powodu pełnienia obowiązków opiekuńczych.
Jak wynika z unijnych prognoz, w 2070 r. Polska będzie liderem w rankingu najstarszych europejskich społeczeństw. Przewiduje się, że na 100 Polaków w wieku 15-64 lata będzie przypadać 62 seniorów. 53% Polaków uważa że rozwiązaniem, które powinno być wdrożone systemowo, jako wynikające z Kodeksu Pracy, jest oferowanie znacznego wsparcia osobom łączącym pracę z obowiązkami opiekuńczymi nad osobami dorosłymi.
Problemy, z którymi borykają się zatrudnieni opiekujący się dorosłymi osobami zależnymi, dostrzegają także pracodawcy. Jedynie co piąty z nich uznaje dotychczas obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne wspierające opiekę nad dorosłymi za wystarczające. Dla porównania, w przypadku opieki nad dziećmi ten odsetek sięga blisko 60%.
Wyniki badania FOB pokazują zmianę postrzegania tradycyjnych ról społecznych. Ok. 80% respondentów uważa, że mężczyźni w takim samym stopniu jak kobiety powinni angażować się opiekę nad dziećmi i osobami dorosłymi. Z raportu wynika również, że mężczyźni niemal tak samo często jak kobiety deklarują, że są głównymi opiekunami osób zależnych. Rzadziej sprawują opiekę samodzielnie (26% w porównaniu do 37% kobiet). Kobiety częściej opiekują się dziećmi niż mężczyźni - częściej też w tej opiece sprawują główną rolę (53% kobiet w porównaniu do 22% mężczyzn) lub nawet są jedynymi opiekunkami (22% do 12%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/