• +48 502 21 31 22

Paragony z kasy fiskalnej będą wysyłane mailem do klienta

Platforma e-paragonów, która może zostać uruchomiona do końca 2017 roku, pozwoliłaby klientom na swobodne zarządzanie wydatkami i historią swoich zakupów

Paragony z kasy fiskalnej będą wysyłane mailem do klienta

    Koniec roku 2016 nie przyniósł wprawdzie oczekiwanego rozporządzenia o warunkach technicznych kas fiskalnych, czyli o tzw. kasach on-line (w artykule grudniowym pisaliśmy o aktualnym stanie prac nad rozporządzeniem), odsłaniane są jednak etapowo szczegóły nowej regulacji prawnej.
    W ostatnich dniach grudnia podjęto decyzję o tym, że nowe kasy fiskalne będą  miały możliwość wysyłania e-paragonu do klienta. Ma to się stać, zgodnie z listem intencyjnym podpisanym pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, za sprawą budowanej platformy e-paragonów.
    Kasy fiskalne, które zostaną podłączone on-line, będą wysyłać elektroniczne paragony do tych klientów, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. E-paragon otrzymać można będzie na pocztę e-mail, w formie SMS lub do aplikacji mobilnych. Platforma, która będzie otwarta dla wszystkich uczestników rynku, ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych. Będzie również niezależna od centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów.
    Wiemy już, że kasy fiskalne podłączone on-line będę automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do fiskusa. Projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju miałby się przyczynić do ograniczenia szarej strefy. System miałby również zwiększyć akceptację płatności bezgotówkowych a klientom - zapewnić dostęp do paragonów elektronicznych w jednym miejscu. Wprawdzie ministerstwo zakłada obecnie, że platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych do konsumentów odbywać się będzie na wyraźny wniosek konsumenta, za sam przesył ma gwarantować anonimowość przesyłanych danych, jednak nie do końca jasne jest to w jaki sposób powiązane będzie to z wprowadzeniem do obrotu kas fiskalnych nowej generacji, które będą posiadać funkcję wysyłania danych do tzw. repozytorium plików Ministerstwa Finansów czyli centralnych serwerów organów podatkowych.
    Ministerstwo wdraża nowe rozwiązania, (m.in. wspomniane kasy on-line, platformę e-paragonów) w celu ograniczania szarej strefy. Według analiz rządu przyrost liczby aktywnych kas fiskalnych w stosunku do liczby działających przedsiębiorstw w Polsce o 0,1 prowadzi do spadku udziału szarej strefy w PKB o 0,33%. W skali kraju mowa tu o ogromnych kwotach. Wszystko więc wskazuje na to, że można spodziewać się kolejnych rozwiązań, które będą miały uszczelniać system podatkowy.
    Warto przy okazji wspomnieć o tym, iż 1 marca 2017 roku przestają funkcjonować urzędy skarbowe w dotychczasowej postaci. Według nowej ustawy o KAS (podpisanej w grudniu 2016) w życie wejdzie Krajowa Administracja Skarbowa, która w nowej strukturze wchłonie między innymi urzędy skarbowe oraz służby celne. Ustawa wyraźnie wskazuje, że powstanie Centralny Rejestr Danych Podatkowych prowadzony w systemie teleinformatycznym, i administrowany przez KAS. Zatem repozytorium plików, który ma służyć głównie gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi obejmie zapewne dane przesyłane z kas fiskalnych.

IRENEUSZ BUREK

Podobne artykuły

Wyszukiwarka