• +48 502 21 31 22

Zgaśmy światła dla planety. "Godziny dla Ziemi" w sobotę

"Godzina dla Ziemi" przekonuje, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi.

Zgaśmy światła dla planety. "Godziny dla Ziemi" w sobotę

Miasto Racibórz dołączyło do symbolicznej akcji "Godzina dla Ziemi". W jej ramach 26 marca o godz. 20:30 zostanie wyłączone oświetlenie budynku Urzędu Miasta. Do udziału w inicjatywie zaproszone zostały wszystkie kościoły, duże obiekty publiczne i Sąd Rejonowy. Miasto zachęca również wszystkich mieszkańców.

"Godzina dla Ziemi" to inicjatywa WWF, w ramach której jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy i władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów. To jednak coś więcej niż zgaszenie światła na 60 minut. Nie chodzi w niej o oszczędzanie energii - to symboliczny wyraz troski o planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów.

- Ochrona mórz i oceanów, które zajmują 70% powierzchni Ziemi, jest naszym obowiązkiem. Stanowią one bogaty rezerwuar różnorodności biologicznej - wiele morskich gatunków nie jest jeszcze poznanych, a nawet odkrytych. Oceany produkują ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Musimy więc o nie dbać, zarówno dla naturalnego bogactwa i piękna tych ekosystemów, jak i dla samych siebie – tak jak dbamy o własne zdrowie – mówi Andrzej Ginalski, starszy specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich WWF.

Także parki narodowe, obszary dzikiej przyrody, obszary chronione przez społeczności czy rezerwaty przyrody są podstawą ochrony różnorodności biologicznej, a jednocześnie przyczyniają się do utrzymania dobrostanu ludzi.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed nami wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu - wyjaśnia WWF.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka