• +48 502 21 31 22

Cukrzyca - jedna choroba, wiele powikłań

Cukrzyca uważana jest za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych XXI w. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u diabetologa? Jak uniknąć powikłań? Rozmowa z dr n. med., kardiologiem Witoldem Streb.

Cukrzyca - jedna choroba, wiele powikłań

    Nazwa  Kardio-Plus nasuwa przypuszczenie, że państwa działalność nie ogranicza się do chorób serca. Czy tak jest?
    To prawda. Ten „Plus” odnosi się zwłaszcza do chorych z cukrzycą, którym poświęcamy szczególną uwagę. Skojarzenie cukrzycy z chorobą wieńcową jest z resztą dobrze znane. Z jednej strony wśród chorych z chorobą wieńcową należy wykluczyć cukrzycę jako przyczynę miażdżycy. Z drugiej strony u pacjentów z rozpoznaną cukrzycą trzeba się spodziewać obecności powikłań naczyniowych, w tym ze strony serca.
    Poza chorobą wieńcową te powikłania mogą dotyczyć również innych naczyń?
    Tak. Przede wszystkim chodzi również o miażdżycę tętnic kończyn dolnych. Tak zwana makroangiopatia  w przebiegu cukrzycy jest główną przyczyną amputacji kończyn dolnych w Polsce. Mając to na uwadze w ubiegłym roku prowadziliśmy badania przesiewowe wśród chorych na cukrzycę polegające na pomiarze wskaźnika ramienno-kostkowego. Chorzy, u których stwierdza się tym sposobem nieprawidłowości mogą poszerzyć w naszej placówce diagnostykę o badanie dopplerowskie tętnic, jak również skonsultować się z angiologiem czyli specjalistą od chorób naczyniowych oraz neurologiem, jeśli miażdżyca dotyczy tętnic dogłowowych.
    A jeśli pacjent nie ma rozpoznanej cukrzycy, to jakie objawy powinny skłonić do wizyty u diabetologa?
    Niepokój powinien budzić niezamierzony spadek  masy ciała. Częstym objawem jest także wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie i wzmożona senność. W części przypadków pacjenci zgłaszają się z powodu zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka