Podlaskie, podkarpackie i opolskie – te województwa przodują w rankingu firm, które najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów. Najgorzej wypadło woj. śląskie i mazowieckie.
Ranking rzetelności województw bierze pod uwagę: ogólne zadłużenie przedsiębiorstw w danym województwie notowane w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej, zadłużenie w przeliczeniu na 1000 firm działających w danym województwie, średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika i odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm. Każde z województw otrzymywało punkty za miejsce w tabeli - im mniejszy dług, tym wyższa punktacja, a ich suma pozwoliła ustalić wskaźnik rzetelności.
Na początku 2022 r. najlepiej wypadły województwa: podlaskie (56 pkt.), podkarpackie (52 pkt.) i opolskie (49 pkt.). Rok temu pierwsze miejsce zajęły ex aequo województwa podlaskie i podkarpackie, które uzyskały po 54 pkt. Miejsce w pierwszej trójce utrzymało też opolskie. Najniżej sklasyfikowane zostały województwa: mazowieckie (8 pkt.), śląskie (8 pkt.) i pomorskie (16 pkt.).
9 z 16 województw zanotowało gorszy wynik niż w ubiegłym roku. Największy spadek zaliczyły: woj. mazowieckie i pomorskie (7 pkt. mniej) oraz woj. wielkopolskie i opolskie (4 pkt. mniej). Pozostałe województwa odnotowały z kolei wyniki lepsze niż w lipcu 2021 r. Największy skok wykonało woj. świętokrzyskie, które w aktualnym rankingu zebrało 11 pkt. więcej.
Jak tłumaczy Andrzej Kulik z Rzetelnej Firmy, która opracowała ranking, przyjęta metodologia przygotowania wskaźnika ma zagwarantować, że uwzględniono wszystkie czynniki, które decydują o poziomie rzetelności. - Analizowanie pojedynczych aspektów nie da pełnego obrazu – twierdzi. Przykładowo biorąc pod uwagę wyłącznie ogólny poziom zadłużenia w bazie KRD, można dowiedzieć się, że najlepiej sytuacja wygląda w woj. podlaskim (155,6 mln zł), opolskim (156,1 mln zł) i świętokrzyskim (173,6 mln zł). Po drugiej stronie jest mazowieckie (1,96 mld zł), śląskie (1,2 mld zł) i wielkopolskie (910 mln zł). Równocześnie to regiony należące do najbardziej uprzemysłowionych w Polsce, więc działa tam najwięcej firm. To z kolei przekłada się na poziom zadłużenia.
fot. pexels.com
oprac. /kp/