• +48 502 21 31 22

Pomnik Walki i Zwycięstwa w Rydułtowach – dzieło docenione po latach

W pomniku można doszukać się wielu różnych odniesień historycznych, co zgodne jest z intencją autora, który chciał, aby monument był zagadkowy i dawał możliwość wielu różnorodnych znaczeń.

Pomnik Walki i Zwycięstwa w Rydułtowach – dzieło docenione po latach

Pomnik Walki i Zwycięstwa w Rydułtowach powstał w 1971 r. Jego autorem jest Ludwik Konarzewski syn.

Dzieło na początku wzbudzało kontrowersje. Ówczesne władze, które złożyły zapotrzebowanie na ten monument, chciały w ten sposób uczcić 50. rocznicę III Powstania Śląskiego, jednak ani autor, ani przybyłe na oficjalne odsłonięcie pomnika osoby nie widziały w tej okazji powodów do świętowania. Ówczesnym władzom nie spodobało się ustawienie pomnika, w którym ustawiono lufy karabinów żołnierzy uwiecznionych na fasadzie monumentu - celowali oni we wschód. Po zakończeniu oficjalnych obchodów niezbyt często zaglądały tu oficjalne delegacje, a samo miejsce na wiele lat popadło w niełaskę mieszkańców. Obecnie pomnik uznawany jest za jeden z najważniejszych monumentów w Rydułtowach, pod którym organizowane są wszystkie oficjalne obchody świąt państwowych, regionalnych i lokalnych.

Pomnik ma przypominać orła zrywającego się do lotu. Lewa strona to skrzydło podniesione, czyli walczące. Po dokładnym wejrzeniu w fasadę monumentu można na nim znaleźć odniesienia do trzech zrywów powstańczych. Na pierwszym planie po lewej stronie widać postać składającego się do strzału powstańca. Jest to symbol I Powstania Śląskiego. Powyżej odnaleźć można dwie głowy, które według autora symbolizować mają II Powstanie Śląskie. Jeszcze wyżej znajdują się trzy głowy oznaczające ostatnie, III Powstanie Śląskie - te znajdują się na monumencie najwyżej właśnie dlatego, że zakończyło się pomyślnie. Ludwik Konarzewski syn chciał przez ten pomnik pokazać, że we wszystkich Powstaniach Śląskich brali udział mieszkańcy Rydułtów.

W pomniku można doszukać się też innych odniesień historycznych, co zresztą zgodne jest z intencją autora, który chciał, aby monument był zagadkowy i dawał możliwość wielu różnorodnych znaczeń. Oprócz sylwetek powstańców czy dzieci można zobaczyć także napis: „Wieczna Pamięć i Chwała Bohaterom Walki”. Kompozycję zamyka żołnierz prezentujący broń, którego specyficzny i pełny grymasu wyraz twarzy uosabia sens, o jaki walczyli przedstawieni w tej alegorii powstańcy i żołnierze.

W 2013 r. przeniesiono pomnik w nowe miejsce - uznano, że wcześniejsza lokalizacja nie licuje z podniosłym charakterem tego monumentu. Przeniesiono go do nowo powstałego Parku Sensorycznego, gdzie otoczony został roślinnością i efektownie podświetlony.

Dziś Rydułtowy są dumne z pracy Ludwika Konarzewskiego syna, ponieważ niewiele jest w Polsce pomników tak przesiąkniętych etosem walki jak Pomnik Walki i Zwycięstwa.

fot. Weronika Królikowska
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka