• +48 502 21 31 22

Papier z opon samochodowych. Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę

Opony są toksycznym i trudno biodegradowalnym materiałem. Metoda recyklingu opracowana przez naukowców z Politechniki Łódzkiej może stanowić przełom dla ochrony środowiska.

Papier z opon samochodowych. Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę

Zgodnie z danymi GUS z 2019 r. w Polsce na specjalnych składowiskach zgromadzonych jest około 3,8 mln ton zużytych opon samochodowych. Ich liczba ciągle rośnie. Unieszkodliwianie opon wycofanych z eksploatacji ze względu na ich liczbę i trwałość stanowi problem ekologiczny i ekonomiczny. Recyklingowi w Polsce poddaje się zaledwie 30% ogumienia. Dla porównania - w Danii jest to 100%, w Portugalii 60%.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną metodę, która pozwala przetwarzać gumę z opon samochodowych w papier. To unikalna metoda, w której guma, „zjedzona” przez bakterie, może stać się np. biodegradowalnym opakowaniem zastępującym plastik.

Metoda wykorzystuje aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. - W tym procesie bakterie czerpią energię z odpadu gumowego. Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe ta celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru - tłumaczy prof. Tomasz Olejnik.

Badacze z PŁ opracowali więc specjalny kompozyt - mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, dzięki czemu udało się poprawić cechy fizykochemiczne otrzymanego papieru. Staje się on nieprzepuszczalny dla powietrza i jest biodegradowalny. Ich zdaniem otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik.

Autorami są prof. Tomasz P. Olejnik, prof. Katarzyna Śliżewska i dr inż. Marta Pietras z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ oraz dr inż. Magdalena Kmiotek z Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ. Nowatorskie rozwiązanie chronione jest już kilkoma patentami.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka