Bezrobotni Polacy są coraz bardziej chętni na przeprowadzkę w celu znalezienia lub podjęcia pracy. Jak podkreśla Polski Instytutu Ekonomiczny, w 2017 r. 70% osób deklarujących się jako bezrobotne uznawało, że byłoby skłonne zmienić miejsce zamieszkania, w 2020 r. odsetek ten wzrósł do 78%.
Polacy najczęściej są gotowi do zmiany miejsca zamieszkania w obrębie tego samego województwa: w 2017 r. 63% deklarowało taką gotowość, w 2020 r. już 74%. Mniej chętnie Polacy chcą przeprowadzać się poza swój region. Ponadto w 2020 r. bezrobotni byliby tak samo skłonni do przeprowadzki do innego państwa Unii Europejskiej jak do przeprowadzki do innego województwa - gotowość do tego wyraziło po 6,5% badanych. Jak dodają ekonomiści, w porównaniu z 2017 r. gotowość do migracji zarobkowej za granicę zmalała o 2 punkty procentowe.
- Do zmiany miejsca zamieszkania najczęściej skłonni są mieszkańcy większości województw charakteryzujących się wyższym niż przeciętny poziomem bezrobocia. Dotyczy to bezrobotnych w województwach warmińsko-mazurskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim zachodniopomorskim i lubelskim. Stopa bezrobocia w tych województwach wahała się w listopadzie 2021 r. od 6 do 8,5%, a odsetek bezrobotnych skłonnych do zmiany miejsca zamieszkania od 79% do 94%. Najmniej skłonni do zmiany miejsca zamieszkania, nawet w obrębie swojego województwa, są mieszkańcy województw łódzkiego i podlaskiego, mimo względnie wysokiego poziomu bezrobocia w tych województwach - wskazują ekonomiści w najnowszym numerze "Tygodnika Gospodarczyego".
Według danych GUS w 2020 r. poza granicami Polski przebywało około 2 239 000 stałych mieszkańców kraju - to o 7,3% mniej niż w 2019 r. Na malejącą liczbę polskich emigrantów ma wpływ kilka czynników - m.in. pandemia, brexit, a także sytuacja na polskim rynku pracy.
fot. pexels.com
oprac. /kp/