Osoby, które planują inwestycję zakładającą głęboką modernizację energetyczną - podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub instalację OZE i które są właścicielem budynków wielorodzinnych, mogą starać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Fiszkę projektu, która zawiera podstawowe informacje dotyczące planowanej inwestycji, należy złożyć do 14 stycznia.
W listopadzie 2021 r. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”. Zgodnie z celem szczegółowym, jakim jest wspieranie efektywności energetycznej i redukcji gazów cieplarnianych, zawartym w założeniach programu regionalnego w kontekście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, wsparcie zostanie przeznaczone na kompleksową, głęboką modernizację energetyczną, czyli głęboką kompleksową modernizację energetyczną, oznaczającą przedsięwzięcie wpływające na poprawę efektywności energetycznej budynku, które ma na celu zmniejszenie wartości rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną budynku:
- budynków użyteczności publicznej, której właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane przez jst, a także budynki użyteczności publicznej nie związane z administracją rządową;
- budynków wielorodzinnych (z wyjątkiem budynków będących własnością Skarbu Państwa), których właścicielem są spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, TBS, komunalne oraz inne, w tym osoby prywatne.
Wsparcie zostanie przeznaczone także na poprawę efektywności energetycznej w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach poprzez modernizację energetyczną obiektu wraz z zastosowaniem instalacji do produkcji energii elektrycznej i/lub cieplnej ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Wspierane będą projekty zakładające wykorzystanie technologii ograniczających energochłonność, np. modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, wymiana oświetlenia, zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii, wprowadzenie systemów zarządzania energią, modernizacja systemu grzewczego czy minimalizacja strat ciepła.
Zakres i zasadność modernizacji musi wynikać z audytu energetycznego, który będzie niezbędnym elementem projektu. Po zakończeniu realizacji projektu wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wykonanie zakresu działań określonych w audycie. W uzasadnionych przypadkach mogą być finansowane elementy niewynikające z audytów energetycznych, jeżeli realizują inne elementy Europejskiego Zielonego ładu oraz rozwiązania na rzecz GOZ i nie stanowią dominującej części projektu.
Fiszki projektowe należy przekazywać do Urzędu Miasta w Raciborzu do Wydziału Rozwoju na adres: [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 14 stycznia 2022 r. Przesłanie fiszki – propozycje projektów nie gwarantują otrzymania dofinansowania. Szczegóły na stronie https://www.raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Fundusze-Europejskie-na-modernizacje-energetyczna.-Czas-tylko-do-14-stycznia/idn:9709.
fot. freepik.com
oprac. /kp/