• +48 502 21 31 22

Firmy nadal mogą wziąć udział w naborze PARP

Przedsiębiorcy wciąż mogą zgłaszać się do trzech konkursów finansowanych z POWER: Dostępność szansą na rozwój, Akademia Menadżera MŚP, Sukcesja w firmach rodzinnych.

Firmy nadal mogą wziąć udział w naborze PARP

Dla firm, które szukają finansów na rozwój kompetencji rozwiązaniem może być złożenie wniosku w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój w PARP. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nadal oferuje trzy programy. 

Akademia Menedżera MŚP 

W programie Akademia Menedżera MŚP wnioski można składać do 31 maja 2022 roku. Celem konkursu jest dofinansowanie wsparcia szkoleniowego i doradczego dla przedsiębiorstw z sektora MŚP w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem, również zasobami ludzkimi dla kadry menedżerskiej. 

O to dofinansowanie mogą ubiegać się mikro-, małe oraz średnie firmy, które planują szkolenia dla kierowników lub osób przewidzianych do awansu na stanowisko kierownicze. Jednym z warunków, który muszą spełnić, jest wniesienie wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. kwoty dofinansowania.

Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania będą mieli niekorzystający do tej pory ze wsparcia na usługi rozwojowe. Wsparcie mogą otrzymać również przedsiębiorstwa, które brały udział w Akademii Menadżera MŚP, ale otrzymały dofinansowanie tylko na opracowanie analizy potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa lub wydelegowały do projektu tylko część z pracowników objętych analizą potrzeb rozwojowych. 

Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na szkolenia bądź doradztwo, dzięki którym uda się zdiagnozować potrzeby danej firmy oraz luki kompetencyjne właścicieli, kadry menedżerskiej lub osób przewidzianych do objęcia stanowiska kierowniczego. 

Wsparcie, jakie można pozyskać, wyniesie do 80 proc. wartości projektu. Kwota, jaką może otrzymać przedsiębiorstwo na dofinansowanie usług rozwojowych zależy od wielkości przedsiębiorstwa i jest zróżnicowana w zależności od makroregionu. 

Dostępność szansą na rozwój 

Firmy, które potrzebują dofinansowania na  na działania szkoleniowe i doradcze w obszarze technologii asystujących i kompensacyjnych oraz uniwersalnego projektowania, mogą zgłosić się do programu Dostępność szansą na rozwój. Ten program skierowany jest do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców, a wnioski można składać do września 2022 r.  Realizacja konkursu obejmuje teren całej Polski, w podziale na pięć makroregionów. Województwo śląskie znajduje się w makroregionie 4. 

Firmy w tym programie nie ponoszą kosztów wkładu własnego. Wsparcie, jakie przedsiębiorstwo może otrzymać wynosi bowiem 100 proc. wartości szkoleń i doradztwa. 

Sukcesja w firmach rodzinnych 

Program Sukcesja w firmach rodzinnych kierowany jest do firm rodzinnych. W projekcie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa prowadzone w oparciu o osobistą pracę co najmniej dwóch członków rodziny, gdzie co najmniej jeden z nich ma istotny wpływ na zarządzanie spółką. Również firmy, w których członkowie rodziny posiadają łącznie udziały większościowe, mogą zgłosić się do programu. 

Otrzymane dofinansowanie firmy mogą przeznaczyć na wsparcie doradców, którzy zdiagnozują sytuację w przedsiębiorstwie, wskażą potencjalne szanse i zagrożenia. Można też wydać pieniądze na pomoc w zaprojektowaniu sukcesji pod względem prawnym, finansowym i organizacyjnym.

Program jest w 90 proc. dofinansowany ze środków funduszy unijnych, czyli uczestnik musi posiadać minimum 10 proc. wkładu własnego. Chęć uczestnictwa można zgłaszać do marca 2023 roku.

/źródło PARP, oprac. d/

fot. freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka