Dzięki współpracy wrocławskiej Fundacji Ano Tak i Ostrava Center Pant powstał przewodnik, który docenią nie tylko goście z Polski, ale także Czesi zainteresowani lokalną historią. Jej autorem jest Vladimír Šmehlík.
- Wybraliśmy dwadzieścia jeden punktów na mapie Ostrawy, które postanowiliśmy przybliżyć turystom. Polskie ślady w historii i teraźniejszości Ostrawy to ciekawy temat, dzięki któremu nasze miasto można poznać z nieco innego niż zwykle punktu widzenia - opowiada Vladimír Šmehlík. Można będzie przejśc się np. po Śląskiej Ostrawie, kiedyś nazywanej Polską, lub zatrzymać się w Polskim Domu, z którego niegdyś korzystała liczna mniejszość polska.
Tłumaczeniem na język polski zajęły się Natálie Raclavská i Magdalena Zjawin, która jest również autorką fotografii. - Każdy może bezpłatnie pobrać aplikację na swój telefon komórkowy i mieć przy sobie przewodnik w języku czeskim i polskim. Według współrzędnych GPS aplikacja uruchomi się i odtworzy wypowiadany tekst – dodaje Šmehlík.
Swojego głosu użyczyli Małgorzata Pikus, Lada Bělašková, Kamil Mularz i Vladimír Šmehlík. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego 2021.
fot. ostravskepamatky.cz
oprac. /kp/