• +48 502 21 31 22

Raciborski USC w dawnej plebani kościoła ewangelickiego

Przed budynkiem stoi jedyna w Raciborzu zachowana do dziś dawna latarnia gazowa, obecnie przerobiona na elektryczną.

Raciborski USC w dawnej plebani kościoła ewangelickiego

Urząd Stanu Cywilnego w Raciborzu mieści się w dawnej plebani kościoła ewangelickiego. Jego projektantem był architekt Jurgen Kröger. Jest to dwukondygnacyjny budynek wybudowany na planie prostokąta, murowany z czerwonej cegły, z tynkowanymi elementami dekoracyjnymi.

W elewacji frontowej znajduje się ozdobny portal, półkoliście zamknięty, który flankują jońskie kolumny z kapitelami. Nad portalem znajduje się okno, tzw. oculus. Przed budynkiem stoi jedyna w Raciborzu zachowana do dziś dawna latarnia gazowa, obecnie przerobiona na elektryczną.

Świątynia należała do luteran wyznania augsburskiego i została wybudowana w latach 1909–1911 również według projektu Krögera. W latach międzywojennych była jednym z symboli miasta. Podczas II wojny światowej kościół nie uległ większym zniszczeniom, jednak po wojnie powoli niszczał i w latach 60. XX w. został rozebrany.

Od strony frontowej posiadał dwie wieże w stylu barokowym, których hełmy pokryte były miedzianą blachą. Owalna część centralna pokryta była wspartą na czterech kolumnach kopułą. Mury kościoła wykonane były z czerwonej cegły klinkierowej. Wejście, prowadzące przez wykonany z piaskowca portal, prowadziło od strony ul. Wileńskiej. Wewnątrz ściany były tynkowane na szaro i zdobione złoceniami. Przedłużeniem portalu był obszerny przedsionek, nad którym znajdował się chór muzyczny. W prezbiterium umieszczony był ołtarz przeniesiony z kościoła św. Ducha, gdzie wcześniej mieściła się świątynia ewangelików, wyposażony jednak w nowy obraz autorstwa prof. Eduarda Kaempffera. Na witrażach przedstawiono sceny z Nowego Testamentu.

fot. Klaudia Parma, Fotopolska.eu
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka