• +48 502 21 31 22

Interwencja Rzecznika MŚP: ZUS zmienił wysokość zwolnienia ze składek

Rzecznik MŚP podjął interwencje w ZUS na prośbę przedsiębiorcy. Dzięki niej ZUS uwzględnił korektę deklaracji rozliczeniowych.

Interwencja Rzecznika MŚP: ZUS zmienił wysokość zwolnienia ze składek

Jak podaje komunikat Biura Rzecznika MŚP z soboty 26 czerwca, po interwencji ZUS wziął pod uwagę korekty deklaracji rozliczeniowych oraz zmienił wysokość zwolnienia ze składki. Poprzednio ZUS odmawiał uwzględnienia korekt deklaracji.

W komunikacie Biura Rzecznika MŚP opisano sytuację przedsiębiorcy, który z powodu błędu systemu księgowo-podatkowego w trakcie ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS przez pomyłkę nie uwzględnił jednego pracownika w deklaracji rozliczeniowej.

Po otrzymaniu informacji o wysokości pomocy, przedsiębiorca ponownie złożył do ZUS wniosek o zwolnienie ze składek załączając korektę deklaracji rozliczeniowej.

ZUS pozostawił niniejszy wniosek bez rozpoznania, powołując się na art. 31 zq ust. 4 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Ustawa o COVID-19) wskazując, iż przedsiębiorca złożył wcześniej wniosek o zwolnienie ze składek w styczniu 2021 i otrzymał informację o przyznanym zwolnieniu, a prawo do zwolnienia z obowiązku opłacania należności ze składek ZUS jest ustalone na dzień rozpatrywania wniosku.

Zaznaczono również, że ZUS poinformował przedsiębiorce, że przy zwolnieniu ze składek uwzględniane są tylko te korekty które wpłynęły przed dniem rozpatrzenia wniosku przez ZUS.

Rzecznik MŚP nie podzielił stanowiska ZUS i podjąłinterwencje, w której wskazał iż przepisy ustawy „covidowej” nie wykluczają możliwości dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych. Prawo do korekty dokumentów rozliczeniowych jest prawem płatnika składek. Co więcej Rzecznik Abramowicz zauważył, że stanowisko ZUS narusza zasadę równego traktowania przedsiębiorców, przeczy zasadzie zaufania do władzy publicznej oraz narusza prawo do niedyskryminowania w życiu gospodarczym

Zdaniem Rzecznika może bowiem dochodzić do sytuacji , w których jedni przedsiębiorcy mają uwzględnione w korekty deklaracji, gdyż wpłynęły one do ZUS przed dniem rozpatrzenia wniosku, zaś innym przedsiębiorcom, których korekty deklaracji do ZUS wpłynęły po dniu rozpatrzenia wniosku przez ZUS, odmawia się zmiany wysokości udzielonej pomocy.

ZUS po ponownym przeanalizowaniu sprawy i interwencji Abramowicza uwzględnił korektę dokumentów i zmienił wysokość przyznanego zwolnienia.

Jak z zadowoleniem stwierdza Adam Abramowicz ZUS coraz częściej uwzględnia zasady Konstytucji Biznesu, a także interpretuje przepisy na korzyść przedsiębiorców.

/żródło: rzecznikmsp.pl, oprac. d/

fot. pixabay.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka