Sejm RP 24 czerwca przyjął nowelizację ustawy, przygotowaną w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Pomoc obejmie branże turystyczną, sklepiki szkolne i galerie handlowe.
Pomoc dla sklepików szkolnych
Wsparcie otrzymają także przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne. Będzie ono podobne do pomocy z tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych. Pomoc ma dotyczyć przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek oświatowych. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oznaczona jest ona kodami 47.11.Z i 47.19.Z.
Sklepiki szkolne otrzymają pomoc w postaci zwolnienia ze składek ZUS oraza dofinansowania wynagrodzeń pracowników, a także świadczeń postojowych, małych dotacji do 5 tys. złotych.
Kryterium otrzymania pomocy stanowi wykazanie 40 proc. spadku przychodów w jednym z miesięcy od listopada 2020 r. do marca 2021 r. w stosunku do września 2019 r. lub września 2020 r., a także prowadzenie określonej działalności gospodarczej jako przeważającej na dzień 30 września 2020 r.
Przedsiębiorca będzie musiał złożyć oświadczenie o posiadaniu pisemnego zaświadczenia wystawionego przez dyrektora jednostki oświatowej o tym, że był związany przez co najmniej 14 dni w miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów, a który to miesiąc jest „podstawą” złożenia danego wniosku, umową najmu powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności.
Zaświadczenie nie będzie musiało być załączone do wniosku, ale będzie mogło zostać zweryfikowane w trakcie kontroli
Galerie handlowe z niższym czynszem
Przepisy przewidują, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc, Przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności obniżka czynszu będzie równa 50 proc.
Wynajmujący i najemcy będą mieli prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu o obniżce, w przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona.
Nowa regulacja będzie stosowana w przypadku ewentualnych kolejnych zakazów handlu, a także ma dotyczyć umów najmu zawartych przed dniem 14 marca 2020 r.
Voucher turystyczny przedłużony
Przedłużeniu ulegną terminy realizacji voucherów turystycznych o kolejny rok. O osiem miesięcy przesunięciu ulegnie termin rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty przesunięta będzie do końca grudnia biezącego roku.
Umorzenie pomocy z tarczy antykryzysowej
Nowe przepisy umożliwiają staroście albo dyrektorowi powiatowego urzędu pracy, z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy, umorzyć w całości lub w części spłaty, odroczyć ich termin czy rozłożyć na raty określone należności.
Nowelizacja ustawy covidowej zostanie skierowana do podpisu Prezydenta.
/MRPiT, oprac. d/
fot. freepik.com