Od 1 lutego 2021 roku w życie weszły kolejne instrumenty pomocy dla firm. Wśród nich wymienić można zwolnienie z opłacania składek ZUS za następne dwa miesiące, a także kolejne dotacje dla mikro i małych firm do 5 tys. zł oraz dodatkowe postojowe i dopłatę do wynagrodzeń. Wsparciem objęte zostaną także firmy z branży turystycznej oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli swoją działalność w 2020 roku.
Przepisy tzw. tarczy branżowej umożliwiały Radzie Ministrów podjęcie decyzji nt. wydłużenia mocą rozporządzenia okresu pomocy. Rząd na swym posiedzeniu 19 stycznia br. przyjął rozporządzenie ws. dalszego wsparcia przedsiębiorców.
Pomoc w ramach Rozporządzenia Rady Ministrów ws. wydłużenia pomocy z tarczy branżowej jest skierowana do firm prowadzących działalność oznaczoną wg określonego PKD jako rodzaj przeważającej działalności. Wsparcie rozszerzono o 6 dodatkowych kodów PKD.
Wśród nich wyróżnić można następujące:
55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania,
55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
79.11.A działalność agentów turystycznych,
79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.
W rozporządzeniu przewidziane są cztery instrumenty pomocowe:
• zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. lub styczeń 2021 r.
• wypłata ponownego świadczenia postojowego
• jednorazowa dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności- dla mikro i małych przedsiębiorców
• dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Przepisy rządowego rozporządzenia umożliwiają skorzystanie z pomocy również firmom, które powstały już w 2020 roku. Wsparcie bowiem przysługuje także przedsiębiorcom, którzy rozpoczęli działalność w 2020 roku i prowadzili ją na dzień 30 listopada 2020 r.
Tacy przedsiębiorcy zamiast porównywać swój przychód do analogicznego okresu w roku poprzednim, mogą wziąć pod uwagę miesiąc, jeden z dwóch lub jeden z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (w zależności od formy wsparcia) i porównać go do miesiąca poprzedniego.
Tarcza branżowa oraz rozporządzenie pomocowe Rady Ministrów oferują wsparcie niezależnie od faktu zatrudniania pracowników. Co za tym idzie z form wsparcia oferowanych w tych aktach prawnych skorzystać mogą zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze zatrudniające, jak i niezatrudniające pracowników. Oczywistym jest, iż w sytuacji niezatrudniania pracowników nie można skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń.
Kryterium udzielania pomocy na podstawie określonych PKD pozwala, zdaniem MRPiT, pozwala na sprawne funkcjonowanie wsparcia i jest najbardziej obiektywnym rozwiązaniem. Sprawdziło się zarówno latem, jak i jesienią 2020 roku.
Wybór określonych kodów PKD wynika z licznych spotkań z przedstawicielami przedsiębiorców, których dotknął lockdown i związane z nim obostrzenia. W trakcie prac nad tą listą niezbędne było również zwrócenie uwagi na sytuację finansów publicznych.
/źródło: MRPiT, oprac. d/
fot. freepik.com