• +48 502 21 31 22

Wystartował konkurs „Design dla przedsiębiorców” Nawet 1 mln dotacji dla MŚP

Ponad 1,1 mln dofinansowania mogą otrzymać przedsiębiorcy z sektora MŚP. PARP ogłosiła konkurs na projekt wzorniczy ułatwiający życie osobom z trudnościami psychofizycznymi.

Wystartował konkurs „Design dla przedsiębiorców” Nawet 1 mln dotacji dla MŚP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs „Design dla przedsiębiorców- Dostępność Plus”. Organizatorzy programu szukają innowacyjnych przedsięwzięć zaspokajających potrzeby osób z ograniczeniami psychofizycznymi.

Program organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którego celem jest dofinansowanie opracowania nowego lub ulepszonego projektu wzorniczego. Efektem będzie wdrożenie na rynek innowacji produktowej oraz dofinansowanie niezbędnej inwestycji.

Najlepszy projekt może otrzymać nawet 1,1 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych. Zgłaszać można innowacyjne rozwiązania ułatwiające życie osobom z ograniczeniami psychofizycznymi w tym osobom z niepełnosprawnością fizyczną bądź psychiczną ale nie tylko bo także seniorom. Mile widziane są również rozwiązania ułatwiające życie kobietom w ciąży, wysokim lub bardzo niskim osobom, a także takim którzy codziennie poruszają się z ciężkim, niewygodnym bagażem.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

W konkursie mogą wziąć udział mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa z Polski z wyłączeniem makroregionu Polska Wschodnia czyli województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Maksymalnie otrzymać można 1 125 000 złotych. Wartość projektu musi wynosić od 60 tys. złotych do 1,5 mln złotych. Przy czym wkład własny wynosi minimum 15 procent wartości projektu. Wobec tego w przypadku wniosku o najwyższą kwotę wartość wkładu własnego będzie wynosić 225 tys. złotych. To jaka będzie wysokość dofinansowania zależy od lokalizacji i rodzaju firmy.

Całkowita pula środków z PARP wynosi 70 mln złotych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Otrzymane wsparcie można przeznaczyć na usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego, a także na realizację inwestycji.

Usługi obejmujące profesjonalny proces wzorniczy zawierają usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego, przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego czy usługi doradcze, ale także usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu.

W ramach samego procesu realizacji inwestycji dofinansowanie można przeznaczyć na zakup środków trwałych, a także na zakup patentów, licencji, know-how służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu

Od 24 listopada można składać wnioski w konkursie. Koniec przyjmowania wniosków przypada na 28 lipca 2021 roku. Konkurs jest elementem długoterminowej strategii rządu, której celem jest wyrównanie szans w dostępie do produktów.

Jak mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP, jest to nie tylko konkurs który umożliwi zrealizowanie innowacyjnego pomysłu, ale także szansa dla przedsiębiorców na podniesienie jakości życia wielu grup osób.

fot. Freepik.com

/PARP, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka