• +48 502 21 31 22

Badania PIE nt. pracy zdalnej. Różnice między Polską a innymi krajami OECD

Gospodarka Polski oparta w dużej mierze na sektorze przemysłowym uniemożliwia wprowadzenie pracy zdalnej. W Polsce 27 % zatrudnionych osób ma możliwość wykonywania pracy w ten sposób.

Badania PIE nt. pracy zdalnej. Różnice między Polską a innymi krajami OECD

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w Polsce 27 % zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, w innych krajach OECD jest to ok. 40%. Różnica ta wynika z faktu, iż struktura gospodarki Polski oparta jest na sektorze przemysłowym, który uniemożliwia przeniesienie pracy do domu. Mimo że w sektorze usług pracuje ponad połowa zatrudnionych, to część pracuje w branżach które wymagają ciągłej obecności w miejscu pracy np. w handlu czy transporcie.

Starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej PIE Jacek Grzeszak wskazuje, że zgodnie z danymi GUS opublikowanymi 21 października br. w takcie pandemii pracę w formie zdalnej wykonywała prawie ¼ osób pracujących w Polsce.

Na koniec I kwartału pracę zdalną wykonywało 11% pracowników, zaś pod koniec II kwartału 10,2%. Około 15% pracowało w formie hybrydowej lub zdalnie ale tylko przez krótki czas, zaś około 10% zatrudnionych wykonywało wszystkie obowiązki z domu.

Polski Instytut Ekonomiczny wraz z Polskim Funduszem Rozwoju przeprowadził badanie, z którego wynika, że w miejscu pracy osób badanych u 5,5% istniała możliwość stosowania pracy zdalnej przez pewien czas w związku z pandemią. U 12% respondentów taka możliwość istnieje do tej pory, a u prawie 10% praca zdalna w czasie obostrzeń była obowiązkowa. Wynika z tego że wiosną 2020 roku 27 % respondentów miało możliwość lub było zobowiązanych do wykonywania pracy zdalnej. U prawie ćwierci badanych możliwość pracy zdalnej miało tylko część pracowników. Aż 44% ankietowanych odpowiedziało, że w ich miejscu pracy nie było możliwości wykonywania pracy zdalnie.

Zdaniem eksperta przy pracy zdalnej trzeba wziąć pod uwagę również preferencje pracowników. Z badania wynika, że ok. 40% badanych bierze pod uwagę możliwość wykonywania pracy zdalnie z czego tylko 12% chciałoby pracować w ten sposób stale. Zaś 14% badanych uznało że najlepszy dla nich był model pracy to praca hybrydowa- połączenie pracy zdalnej i w miejscu pracy, 16% respondentów wskazało że woli wykonywać swoje obowiązki w miejscu pracy.

Zdaniem Grzeszaka najbardziej prawdopodobny scenariusz to mała grupa pracowników, która będzie wykonywała swoje obowiązki zdalne (ok 5-10%) oraz większa grupa (ok. 15%) która będzie mogła wykonywać pracę zdalną, ale nie będzie to dla nich główny sposób wykonywania obowiązków.

fot. freepik.com

/źrodło: pulsHR, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka