• +48 502 21 31 22

Jak łączyć siły. Pokazują Czesi

Straty czeskich firm liczone w milionach koron spowodowały zwarcie szeregów.

Jak łączyć siły. Pokazują Czesi

Przedsiębiorcy mobilizują się


Wybuch pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku dla czeskich firm zatrudniających Polaków oznaczał katastrofę. Czeski rząd nakazał testowanie co 14 dni pracowników przyjeżdżających do pracy z Polski. Mało tego, prócz wyników badań, pracownicy musieli przedstawiać dodatkowo płatny certyfikat. By nie stracić „pendlerów” (tak potocznie w Czechach nazywani są pracownicy z zagranicy), przedsiębiorstwa koszty wykonywania badań wzięły na siebie. Oznaczało to straty liczone w milionach koron. Przedsiębiorcy, izby gospodarcze, stowarzyszenia i samorządowcy, którzy w 2019 roku podpisali Memorandum o polsko-czeskiej współpracy, postanowili połączyć siły i wspólnie wystąpić przeciwko niekorzystnym dla przedsiębiorców regulacjom.

– 21 lipca wysłaliśmy list otwarty do ministra zdrowia, wojewódzkiego sanepidu, wojewody Kraju Morawsko – Śląskiego i prezydenta Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej, w którym wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że nie podobają nam się przepisy wprowadzane bez konsultacji z przedsiębiorcami – mówił na spotkaniu Komitetu Sterującego Memorandum w dniu 18.09.2020 w Ostrawie Ivo Bartecek, prezes Izby Gospodarczej w Karwinie. 27 lipca zaś, odbył się „okrągły stół” w sprawie zatrudniania pracowników transgranicznych przez firmy regionu morawsko – śląskiego. W spotkaniu wzięło udział 15 głównych pracodawców z regionu oraz przedstawiciele wszystkich izb gospodarczych.

Reakcja środowiska przedsiębiorców przyniosła efekty. – Ministerstwo zrezygnowało z przeprowadzania testów na COVID-19 wśród pracowników transgranicznych, Wojewódzka Izba Gospodarcza dostała także jedno miejsce w „Radzie Bezpieczeństwa Województwa”, a rząd zadeklarował częściową refundację kosztów – relacjonował Rene Kolek z Wojewódzkiej Izby Gospodarczej Kraju Morawsko – Śląskiego.

Zjednoczone siły Kraju Morawsko – Śląskiego

Siła jest w jedności, w pojedynkę nie zdziałacie niczego. Mówię o tym dlatego, że nasz konsulat nic nie wiedział o waszych problemach, o działaniu Komitetu Sterującego Memorandum. Widać zabrakło koordynatora, który prowadziłby dialog – mówiła stanowczo Izabella Wołłejko-Chwastowicz, konsul RP w Ostrawie.

– Mimo istotnych zagrożeń jakie niesie koronawirus, zapomniano o bezpieczeństwie ekonomicznym. Kilka miesięcy temu zamykano granice przy poziomie 200 zachorowań na Covid dziennie, dziś miesięczne statystyki mówią o trzech tysiącach na dobę. Zdrowie jest najważniejsze ale bezpieczeństwo ekonomiczne, zwłaszcza w regionie transgranicznym, regionie gospodarczo, historycznie i kulturowo spójnym, powinno być równie ważne. Musimy mieć własną politykę ochrony regionu – kończyła konsul Wołłejko-Chwastowicz.

Przykład idzie z Czech

Pierwszego półrocza 2020 Komitet Sterującego Memorandum po stronie czeskiej nie przespał. Czescy partnerzy skierowali (w dniu 21.07.2020) list otwarty do Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej, Powiatowej Stacji Higieny Kraju Morawsko – Śląskiego, wojewody Kraju Morawsko- Śląskiego oraz do prezydenta Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej. Jego celem było zwiększenie nacisku na lepszą współpracę pracowników Stacji Higieny z przedsiębiorcami przy wdrażaniu ograniczeń w ramach kryzysu związanego z COVID 19 w Kraju Morawsko – Śląskim, zwrócenie uwagi na nieadekwatną propagację medialną odnośnie sytuacji po ogłoszeniu ograniczeń Okręgowej Stacji Higieny w całym regionie oraz natychmiastowym wdrażaniu ich bez jakiejkolwiek możliwości przygotowania, zwrócenie uwagi na negatywne skutki tak przyjętych ograniczeń na sferę biznesową i na życie mieszkańców. Z treścią listu otwartego zgodzili się wszyscy sygnatariusze memoranda, a do listu otwartego dołączyło kolejnych pięć podmiotów reprezentujących dziesiątki przedsiębiorstw, gmin i miast. Te podmioty, mimo iż nie należały do porozumienia, solidarnie utożsamiły się z gospodarczym apelem.

Czytaj ciąg dalszy na raciborz.com.pl 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka