Pracownicy rybnickiej Filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wraz z partnerami z uczelni z Włoch, Słowenii, Republiki Północnej Macedonii, Litwy i Chorwacji prowadzą prace nad międzynarodowym projektem „Economics of Sustainabilty” (Gospodarka wyważonego rozwoju) finansowanym ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ (Partnerstwa Strategiczne).
Wyważone, odpowiedzialne decyzje i zachowania dotyczą wszystkich uczestników życia społeczno- gospodarczego i mogą obejmować spektrum zagadnień począwszy od sfery produkcji i konsumpcji, poprzez relacje w zakresie zatrudnienia, finansów, ochrony środowiska, aż po zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym czy komunikacją międzykulturową. Projekt jest wieloetapowy.
Do przeprowadzenia pierwszego etapu badań autorzy zapraszają przedstawicieli jednostek gospodarczych działających w regionie. Analiza wyników pozwoli na diagnozę istotnych dylematów odpowiedzialnego rozwoju, co posłuży jako fundament opracowania wspólnego sylabusa nowego przedmiotu Economics of Sustainability, który następnie zostanie wprowadzony do programów nauczania we wszystkich uczelniach partnerskich. W kolejnych etapach, w oparciu o wyniki badań i sprecyzowane zagadnienia zostanie przygotowany podręcznik, który posłuży w realizacji nauczania przedmiotu (dostępny online również dla odbiorców zewnętrznych) oraz seria warsztatów dla studentów i uczniów szkół w regionie, w celu przygotowania projektów z zastosowaniem grywalizacji dla stymulowania zachowań korzystnych z perspektywy wyważonego rozwoju gospodarek i społeczeństw.
Realizatorzy projektu ze strony polskiej podjęli prace dotyczące identyfikacji problemów zrównoważonego rozwoju z jakimi mierzą się przedstawiciele firm naszego regionu. W tym celu została opracowana ankieta. Kwestionariusz obejmuje aspekty dotyczące zatrudnienia i warunków pracy gwarantujących posiadanie kadry mogącej sprostać oczekiwaniom dynamicznie rozwijających się branż gospodarki. Zostały w nim również ujęte pytania dotyczące kształtowania systemu edukacji i kształcenia kadr, wspierania rozwoju umiejętności i zdobywania nowych kwalifikacji. Z kolei analiza zasad współpracy z sektorem finansowym ma na celu wskazanie deficytów i zagrożeń, jak również możliwości płynących z rozwijania relacji i wykorzystania zasobów finansowych w sposób sprzyjający wyważonemu rozwojowi firm.
Wypełnij ankietę na temat rynku pracy
Mając na uwadze zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństw, spadek udziału pracujących w populacji i zagrożone systemy emerytalne, należy uwzględnić potrzebę wykonywania pracy zarobkowej również po przekroczeniu wieku emerytalnego przez większą liczbę osób. Wynika stąd potrzeba zapewnienia sprzyjających warunków pracy osobom z różnych grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych. Z kolei postęp technologiczny pogłębia brak dostosowania umiejętności posiadanych przez pracowników do oczekiwanych przez przedsiębiorców.
Odpowiedzialny rozwój w zakresie zatrudnienia oznacza zatem przede wszystkim organizację pracy w sposób sprzyjający rozwojowi zasobów ludzkich, tak aby zarówno obecnie, jak i w przyszłości utrzymać motywację, zdolność do zatrudnienia, zaangażowanie, a także zapewnić możliwości aktualizacji wiedzy i umiejętności specjalistycznych w związku z dynamicznym charakterem oczekiwań względem pracowników. Niezbędna jest otwartość biznesu na współpracę z placówkami edukacyjnymi, rozwój form kształcenia dualnego oraz kształcenia przez całe życie w procesie aktywizacji zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.
Funkcjonowanie i rozwój firm lokalnych zgodnie z zasadami odpowiedzialności wymaga również odpowiednich relacji i wsparcia ze strony sektora finansowego, jawności i trwałości zasad współpracy, równości praw i obowiązków oraz współdzielenia ryzyka biznesowego firm.
Wypełnij ankietę na temat rynku pracy
Fot. Freepik