• +48 502 21 31 22

Europejski Tydzień Mobilności: Oszczędzaj energię

Ubóstwo energetyczne i transportowe wzrasta ze względu na rosnące koszty zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorstw.

Europejski Tydzień Mobilności: Oszczędzaj energię

Jak co roku w dniach od 16 do 22 września odbywa się Europejski Tydzień Mobilności. To kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., której celem jest jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Miasta włączają się w inicjatywę zmiany przyzwyczajeń mieszkańców na bardziej przyjazne środowisku i zdrowsze dla nich samych przez organizowanie m.in. różnorodnych happeningów i konkursów.

Kulminacyjnym punktem kampanii jest Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w piątek 22 czerwca w miastach mogą być przygotowane różne działania zachęcające kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę jak bezpłatna komunikacja miejska dla osób posiadających dowód rejestracyjny pojazdu czy bezpłatna jazda rowerem miejskim. Akcja ma na celu promowanie zachowań proekologicznych, informowanie o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie społeczeństwa do alternatywnych środków transportu, zachęcanie do korzystania z transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe. Ponadto inicjatywa ma umożliwić mieszkańcom poznanie miasta, w którym żyją, bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego.

Tegoroczna edycja Europejskiego Dnia Mobilności odbywa się pod hasłem „Oszczędzaj energię”. Dlaczego brzmi właśnie tak? Ubóstwo energetyczne i transportowe wzrasta ze względu na rosnące koszty zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorstw, ponadto obsługa transportu publicznego w dalszym ciągu stanowi duży wydatek w budżecie miasta. Kluczowe znaczenie ma również zmniejszenie zależności od rosyjskiej ropy i przejście na zrównoważone źródła energii, co jednocześnie powinno doprowadzić Europę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Jak więc oszczędzać energię? – Korzystaj z transportu publicznego, ponieważ pozwala on ograniczyć zużycie energii. Ilość energii potrzebna do tego, by jedna osoba pokonała jeden kilometr transportem publicznym, jest dużo mniejsza niż w przypadku prywatnego samochodu. Korzystaj z własnej energii! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Warto ograniczyć korzystanie z elektrycznych rowerów czy hulajnóg , które potrzebują energii do ładowania akumulatorów. Ogranicz uzależnienie od samochodu. Koszt posiadania prywatnego samochodu w skali roku jest ogromny. Ponadto samochody są głównym źródłem zużycia energii w transporcie, a także przyczyną korków ulicznych, zanieczyszczenia powietrza, hałasu, wypadków itp. Ograniczaj liczbę zbędnych podróży samochodem. Zakupy zrób w sklepie osiedlowym. Podróżując, łącz różne środki transportu („Przesiadaj się i jedź”), korzystaj z car-pollingu. Zwolnij! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia i wzrost aktywności gospodarczej – radzą organizatorzy akcji.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka