• +48 502 21 31 22

Najlepsza jakość powietrza latem jest na polskim wybrzeżu

W okresie wakacyjnym w miejscach o słabej przewiewności tworzy się smog fotochemiczny, inaczej zwany smogiem typu Los Angeles.

Najlepsza jakość powietrza latem jest na polskim wybrzeżu

Najlepsza jakość powietrza w Europie w okresie letnim jest m.in. nad polskim morzem – wynika z pomiarów firmy Airly. Poziom zanieczyszczeń utrzymywał się tam poniżej zalecanych dziennych poziomów. Miasta takie jak Gdańsk, Sopot, Gdynia, Słupsk czy Koszalin to miejsca z najlepszą jakością powietrza także według Ministerstwa Klimatu.

Z badań wynika, że najlepsza jakość powietrza na wybrzeżu Bałtyku była w miastach w Polsce i Niemczech, a także na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii w Southampton. To prawdopodobnie najbardziej wietrzne miejsca.

Największy smog natomiast zaobserwowano wokół wybrzeża południowej części Morza Śródziemnego. Natomiast miasta w Hiszpanii miały jedne z najwyższych pomiarów zanieczyszczeń w całej Europie. Najgorzej sytuacja wygląda w Murcji, Barcelonie i Maladze. Dla tych, którzy martwią się o zdrowie swoich płuc, odpadają także greckie wakacje. Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie w okresie wakacji okazały się Ateny.

Chociaż latem znika problem “kopciuchów”, które odpowiadają za największą część zanieczyszczeń w Polsce, smog nadal się utrzymuje. W okresie wakacyjnym w miejscach o słabej przewiewności tworzy się smog fotochemiczny, inaczej zwany smogiem typu Los Angeles. Na wzrost zanieczyszczeń największy wpływ mają podróżujący. Smog fotochemiczny to przede wszystkim tlenki węgla, azotu i węglowodory, których głównym źródłem jest transport drogowy. Istotnym czynnikiem są także wysokie temperatury i brak wilgoci, które sprawiają, że zanieczyszczenia dłużej utrzymują się w powietrzu.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka