Strona główna » Wiadomości » Hotele, pensjonaty, kwatery » Zameczek Petrovice z prestiżową Nagrodą za Odpowiedzialność Społeczną

Zameczek Petrovice z prestiżową Nagrodą za Odpowiedzialność SpołecznąKażdego roku Ministerstwo Przemysłu Republiki Czeskiej ogłasza konkurs i przyznaje Nagrodę za Odpowiedzialność Społeczną - National Quality Award for Social Responsibility.

Artykuł opracowany przez:

Zameczek Petrovice jako firma odpowiedzialna społecznie po raz drugi obronił pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Czym jest odpowiedzialność społeczna?

Koncepcja NOS jest stosunkowo nowa. Na początku uświadomiłam sobie, że aby pozostać konkurencyjnym konieczne jest osiągnięcie nie tylko natychmiastowego, maksymalnego zysku, ale osiągania go w dłuższej perspektywie. Dlatego też, oprócz uczciwych relacji z klientami i innymi partnerami biznesowymi, organizacje koncentrują się również na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań innych zainteresowanych (obywateli, organizacji administracji publicznej, samorządów lokalnych, stowarzyszeń obywatelskich itp.). Ważna jest także dbałość o środowisko. Widać więc, że oprócz filaru gospodarczego organizacje rozwijają również filar społeczny i środowiskowy w takim samym stopniu – mówi właścicielka Zameczku Petrovice Pani Jolanta Burkotová.

Jaka jest konkurencja?

Wybrani uczestnicy Krajowej Nagrody Republiki Czeskiej za odpowiedzialność społeczną otrzymają nagrodę krajową i międzynarodową „Committed to Sustainability“, czyli „Zaangażowani w zrównoważony rozwój”.

Całość uzupełnia ceremonia wręczenia nagród krajowych w Sali Hiszpańskiej Zamku Praskiego w listopadzie - miesiącu jakości.

Ogłoszenie jest poprzedzone sporządzeniem raportu zgodnie ze wskazówkami i oceną organizacji przez dwóch niezależnych ewaluatorów, którzy punktują uczestników według wcześniej zdefiniowanych kryteriów.

Jak przejawia się odpowiedzialność społeczna w naszym Zameczku?

Nasza organizacja stara się symetrycznie rozwijać wszystkie poziomy odpowiedzialności społecznej, zarówno socjalne, społeczne, jak i ekologicznie. W szczególności chodzi o utrzymanie i zarządzanie parkiem zamkowym, w którym znajdują się również dwa stawy. Jeden do hodowli łabędzi i ryb, drugi do kąpieli. W tym roku zbudowaliśmy także plażę przy basenie, dlatego nasze centrum odnowy biologicznej stało się bardziej popularne latem. W tym roku nasi pracownicy posadzili w parku ponad 30 dojrzałych drzew w ramach Dnia Ziemi. Utrzymano także zieleń w parku oraz tereny trawiaste. Dodatkowo posadzono kwiaty przed zamkiem. Zimą utrzymujemy wszystkie chodniki i drogi dojazdowe solanką, która również jest przyjazna dla środowiska. Latem nawadniamy park wodą z rzeczki Petrůvky, którą w ten sposób wracamy do gleby. W ten sposób utrzymujemy cykl w przyrodzie i nie marnujemy wody pitnej. Staramy się także zaoszczędzić pieniądze w centrum odnowy biologicznej, gdzie mamy ekonomiczne rozety we wszystkich prysznicach i bateriach, zaoszczędziliśmy w ten sposób do 20% wody pitnej. Naszym zdaniem oszczędność energii jest już obowiązkiem, zwłaszcza w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dlatego mamy energooszczędne żarówki w całym hotelu, wellness i restauracji.

Z naszego punktu widzenia możemy nie tylko oszczędzać energię, ale także żywność, dlatego podporządkowaliśmy temu działanie kuchni zamkowej. Zarządzanie odpadami jest rzeczą oczywistą i zamawiamy towary w opakowaniach zwrotnych, aby produkować jak najmniej śmieci.

Socjalnie i społecznie zajmujemy się głównie wspieraniem dzieci, seniorów i klubów sportowych. Co roku organizujemy na przykład Wielkanocne Targi z warsztatami dla dzieci i dzieci z domów dziecka, Dzień Dziecka lub Mikołajki. O tym, gdzie pomagamy można przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce „Pomagamy”.

Następny ważny rozdział to nasi pracownicy i ich rozwój osobisty, który jest bardzo istotny dla naszej organizacji. Z tego powodu stworzyliśmy projekt andragogiczny Edukacja to życie, w którym wspieramy naszych pracowników w kształceniu zawodowym. Mamy tam, na ten rok, absolwentów MBA, 2 sommelierów, baristów lub absolwentów kursów języka angielskiego i francuskiego.

Opublikowano: 2019-06-10

Artykuł opracowany we współpracy z:

Powrót do listy »

Więcej artykułów