Strona główna » Wiadomości » Prawo i podatki » ZUS z nowym sposobem na kontrole zwolnień lekarskich. Są efekty

ZUS z nowym sposobem na kontrole zwolnień lekarskich. Są efektyNowy sposób ZUS bazuje na automatycznym sprawdzaniu wszystkich osób, prowadzących własną działalność gospodarczą, które dobrowolnie płacą składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Artykuł opracowany przez:

Nowe urządzenie ZUS działa już od sierpnia ubiegłego roku. W rezultacie w ostatnim kwartale ubiegłego roku ZUS wydał 9,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę 9 mln zł zasiłków. Przedsiębiorcy muszą zwrócić zasiłek, jeśli ZUS udowodni im, że w czasie zwolnienia lekarskiego podejmowali inną działalność. Najczęsciej kontrole, w których okazuje się, że przedsiębiorcy działali w czasie zwolnienia, dotyczą właścicieli warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, sklepów i hurtowni - podała Rzeczpospolita.

Jak wyglądają wyniki kontroli w I półroczu tego roku? Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim przeprowadziły 38 730 kontroli osób na zwolnieniach lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata 2439 zasiłków chorobowych na kwotę 2 197 800 zł. Tym samym ZUS podniósł efektywność swoich kontroli w zakresie wykrywania nieprawidłowości. W ubiegłym roku bowiem decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń było nieco ponad 2064, a kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła 2,11 mln zł.

/źródło: Rzeczpospolita/ZUS oprac. c/  

Opublikowano: 2019-08-08

Artykuł opracowany we współpracy z:

  • PLUSY dla BIZNESU

    Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subregionu Zachodniego

Powrót do listy »

Więcej artykułów