• +48 502 21 31 22

Wielkie zmiany dla małych firm, czyli Konstytucja Biznesu

Konstytucja Biznesu to zmiany w prawie gospodarczym, które ułatwią działalność przedsiębiorców.

Wielkie zmiany dla małych firm, czyli Konstytucja Biznesu

Od początku 2017 roku wprowadzono szereg zmian, które mają na celu ułatwić funkcjonowanie oraz rozwój polskich przedsiębiorców. Konstytucja Biznesu, bo tak nazywa się pakiet 5 ustaw, to największa od trzydziestu lat reforma prawa gospodarczego w Polsce. 

5 ustaw

Konstytucję Biznesu tworzą ustawy: Prawo Przedsiębiorców, przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polski. 


Dwie perspektywy 

Zgodnie stwierdzono, że aby poprawić sytuację polskich przedsiębiorców, należy wprowadzić zmiany w prawie gospodarczym, które uwzględnią równolegle dwie istotne perspektywy. Niezbędne jest bowiem, aby spojrzeć horyzontalnie, co pozwoli na wprowadzenie zmian, które reformują ramy prowadzenia biznesu, odnosząc się do podstawowych zasad wykonywania działalności gospodarczej. Drugą perspektywą są bariery i problemy, z jakimi na co dzień zmagają się polskie firmy. Zmiany przepisów mają przede wszystkim zwiększyć pewność i przewidywalność stosowania prawa, a także ułatwić działalność przedsiębiorcom poprzez pobudzanie inwestycji czy znoszenie lub ograniczanie zbędnej biurokracji. Ponadto nowe przepisy mają przeciwdziałać powstawaniu  zatorów płatniczych i przyspieszać odzyskiwanie długów. 

Najważniejsze korzyści 

Zasady ogólne Konstytucji Biznesu gwarantują:

- zasada wolności działalności gospodarczej i zasada "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone)
- domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
- zasada rozstrzygnięcia wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy
- zasada przyjaznej interpretacji przepisów
- zasada proporcjonalności (każda sprawa powinna być załatwiona przy korzystaniu ze środków najmniej uciążliwych dla przedsiębiorcy)
- zasady bezstronności i równego traktowania
- zasada pewności prawa (działanie organu musi być przewidywalne)
- zasada informowania (przedsiębiorca ma prawo uzyskać wszystkie potrzebne dla swojej działalności informacje we właściwym urzędzie)
- zasada szybkości działania (bezczynność i przewlekłość urzędu może być nawet karane grzywną)
- zasada współdziałania organów

Podobne artykuły

Wyszukiwarka