Strona główna » Wiadomości » Gospodarka » W Jaworznie powstał pierwszy na Śląsku portal Open Data

W Jaworznie powstał pierwszy na Śląsku portal Open DataNa Śląsku to Jaworzno jako pierwsze postanowiło w pełni przekształcić się w otwarte i inteligentne miasto, dzięki inwestycji w najnowocześniejszy w Polsce portal Open Data.

Artykuł opracowany przez:

Obecnie jednym z najgorętszych światowych trendów jest przekształcanie miast w tzw. smart city, czyli miasta zasługujące na miano interaktywnych dzięki inwestycji w informacyjno-komunikacyjne technologie. Inteligentne miasta charakteryzuje wykorzystywanie potencjału powszechnie dostępnych otwartych danych.

Z okazji wdrożenia Open Data Jaworzno w dniu 25 marca 2019 zwołana została uroczysta konferencja w centrum miasta. Na wydarzeniu zjawili się przedstawiciele lokalnych władz. Nie zabrakło również partneró technologicznych, czyli przedstawicieli naszej firmy. O wypowiedź poprosiliśmy: Marcina Koziarza - Koordynatora ds. Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii w Urzędzie miasta Jaworzno, Prezydenta Miasta Jaworzno - Pawła Silberta oraz Krzysztofa Zielosko prezesa Whiteaster.
 

Dziś BIP to za mało

Każdy zna obligatoryjny dla jednostek administracji publicznej agregator publicznych danych jakim jest Biuletyn Informacji Publicznej, czyli popularny BIP. Niestety w dzisiejszych czasach BIP to po prostu za mało. Spoglądając na system z punktu widzenia osoby poszukującej danych spotykamy się z zarzutami odnośnie chaotycznego sposobu publikacji oraz braku wyraźnej kategoryzacji. Na trudności w odnalezieniu interesującej mieszkańca informacji przekłada się zupełny brak responsywności. Kwestia prawidłowego wyświetlania portalu na urządzeniach mobilnych jest obecnie nad wyraz istotna, gdyż rosnąca ilość użytkowników w poszukiwaniu danych sięga po telefon lub tablet. Utrudnienia w nawigacji po systemie to jednak nie wszystko. Otóż nawet odnalezienie poszukiwanych plików nie oznacza pełnego sukcesu. Problematyczne okazać się może samo pobranie danych nie wspominając już o ich ponownym przetwarzaniu i wykorzystaniu. Wszystko za sprawą zamkniętych formatów plików takich jak: jpg, png czy pdf. Aby sprostać wymaganiom współczesnych mieszkańcom i innowacyjnym przedsiębiorcom liczące się miasta idą o krok dalej i inwestują w portale Open Data.
 

Korzyści dla smart city

Łącznie na świecie istnieje już ponad 2600 portali Open Data. W samej Europie blisko 900 miast zadbało o posiadanie portalu. Nie bez przyczyny jest to światowy i rosnący na sile trend, w który teraz wpisuje się także Jaworzno. Pliki w nim udostępniane charakteryzuje wysoki stopień otwartości, gwarantujący możliwość ciekawego przedstawienia w postaci wykresu, mapy czy tabeli. Oczywiście możliwa jest także publikacja wcześniej wspomnianych, zamkniętych plików, ale preferowanymi są: csv, json, geojson, xml, xlsx. 

To one gwarantują stworzenie na ich bazie innowacyjnych, ułatwiających życie aplikacji takich jak dostępne mobilnie rozkłady komunikacji miejskiej.
Należy także podkreślić kwestię wizerunkowych korzyści płynących z faktu posiadania portalu, dzięki któremu Jaworzno jako pierwsze śląskie miasto wpisuje się w ideę smart city. Ponadto dla poszukujących informacji turystów portal Open Data stanowi turystyczną wizytówkę miasta. Warto również zaznaczyć, iż wdrożony w Jaworznie portal posiada technologiczną przewagę nad innymi, polskimi portalami Open Data. Otóż dotychczas funkcjonujące, polskie portale napisane zostały na niewspieranym już systemie, natomiast Open Data Jaworzno jako pierwszy powstał na nowoczesnym systemie Angular. Pierwszy na Śląsku portal Open Data wyróżnia nie tylko innowacyjny design, ale również najwyższy stopień intuicyjności i szybkości w znajdowaniu informacji. Na wygodę użytkowania przekłada się przejrzystość kategoryzacji oraz nowoczesna wyszukiwarka z silnikiem Solr, pozwalająca na wyszukiwanie fraz również wewnątrz plików. 

/oprac. eu/

 

 

Opublikowano: 2019-03-31

Artykuł opracowany we współpracy z:

  • PLUSY dla BIZNESU

    Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subregionu Zachodniego

Powrót do listy »

Więcej artykułów