Strona główna » Wiadomości » Gospodarka » Upada coraz więcej polskich firm. W których branżach jest najgorzej?

Upada coraz więcej polskich firm. W których branżach jest najgorzej?Ponad 900 - tyle polskich przedsiębiorstw ogłosiło w tym roku upadłość. To o 10 procent więcej niż w tym samym okresie w 2017 roku.

Artykuł opracowany przez:

Euler Hermes przeprowadziła badania, z których jasno wynika, że w okresie od stycznia do listopada tego roku w Polsce upadło o 10 procent więcej firm niż przed rokiem. Chodzi o przypadki, w których przedsiębiostwa stawały się niewypłacalne wobec swoich dostawców czy kontrahentów i musiał ogłosić upadłość bądź jedną z form postępowania restrukturyzacyjnego. Firm takich było w 2018 roku aż ponad 900. 

Statystyki pokazują, że z problemem upadłości zmaga się między innymi branża energetyczna oraz budowlana, źle dzieje się także rolnictwie. W ostatnim przypadku w listopadzie odnotowano upadłość aż 5 producentów rolnych, co stanowi spory odsetek biorąc pod uwagę całą strukturę polskiego rolnictwa, jak i faktu niewielkiej liczby gospodarstw wielkotowarowych, które mogłyby przeprowadzić postępowanie upadłościowe lub naprawcze. Jeśli chodzi o sektor energetyczny, niewypłacalność w listopadzie ogłosiły trzy duże firmy. Eksperci zauważają, że może to mieć związek z zawirowaniami w polityce energetycznej.

Upadek przedsiębiorstw to także bolączka branży budowlanej. W ostatnich miesiącach mamy wprost wysyp różnego rodzaju postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w firmach zajmujących się budownictwem ogólnym czy też specjalizujących się np. w pracach inżynieryjnych czy geologicznych. 

Opublikowano: 2018-12-22

Artykuł opracowany we współpracy z:

  • PLUSY dla BIZNESU

    Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subregionu Zachodniego

Powrót do listy »

Więcej artykułów