• +48 502 21 31 22

Najnowsze zmiany w przepisach VAT dla małych przedsiębiorstw

W dniu dzisiejszym, tj. 18 lutego 2020 roku unijni ministrowie finansów przyjęli uproszczone przepisy VAT dla małych przedsiębiorstw. Zmiana ta ma na celu minimalizację obciążenia administracyjnego tych firm. UE ustaliła także najnowsze zasady wymiany danych o płatnościach VAT.

Najnowsze zmiany w przepisach VAT dla małych przedsiębiorstw

Zgodnie z najnowszymi przepisami, sprzedaż małych przedsiębiorstw ma szansę być zwolniona z VAT. Należy jednak spełnić określone wymagania. Firmy działające na terenie Polski nie mogą przekroczyć 200 tys. zł obrotu w przeciągu roku. Ulga ta jest dedykowana wyłącznie krajowym podmiotom.

Rada Unii Europejskiej zaznaczyła w swoim komunikacie, że znowlizowane zasady pozytywnie wpłyną na kształt tej ulgi, co przyczyni się do minimalizacji kosztów przestrzegania przepisów. Umożliwią one również dobrowolne przestrzeganie przepisów, a co za tym idzie pomogą zredukować straty spowodowane nieprzestrzeganiem zasad i oszustwami VAT.

Według najnowszych zasad małe przedsiębiorstwa będą zakwalifikowane do uproszczonego systemu przepisów, pod warunkiem, że ich roczny obrót nie przekroczy ustalonego przez konkretne państwo członkowskie poziomu. Nie może on jednak być wyższy niż 85 tys. euro.

Ponadto istnieje również możliwość, by mikroprzedsiębiorstwa z pozostałych państw członkowskich, które nie przeraczają tego poziomu, również będą mogły korzystać z uproszczonego systemu. Warunkiem jest jednak to, by w całej Unii Europejskiej ich roczne obroty nie przekroczyły 100 tys. euro. Nowe zasady wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Ministrowie UE opracowali także przepisy pomocne w wykrywaniu oszustw podatkowych w e-handlowych transakcjach transgranicznych. 

Te obostrzenia pomogą państwom członkowskim UE gromadzić w pełni przejrzystą ewidencję, która będzie udostępniona elektronicznie przez dostawców usług płatniczych.

Co więcej, powstanie również nowy centralny system elektroniczny, służący do gromadzenia informacji na temat płatności oraz ich dalszego przetwarzania przez urzędników krajowych, których zadaniem jest walka z nadużyciami.

Mowa o dwóch aktach ustawodawczych:

  • transformacja dyrektywy VAT, która wprowadza obowiązek prowadzenia ewidencji płatności transgranicznych (e-handel) przez dostawców usług płatniczych;
  • transformacja rozporządzenia dotyczącego kooperacji administracyjnej w dziedzinie VAT - chodzi tutaj o określenie w jaki sposób podatkowe organy krajowe maą współpracować, aby skutecznie wykrywać oszustwa VAT oraz sprawować kontrolę nad przestrzeganiem obowiązków wynikających z VAT.

Wyżej opisane akty stanowią dopełnienie ram regulacyjnych VAT w handlu elektronicznym, które będą obowiązywały od stycznia 2021 roku. Ramy regulacyjne VAT mają na celu wprowadzenie nowych obowiązków VAT dla internetowych platform handlowych oraz uproszczone zasady przestrzegania obowiązków VAT dla przedsiębiorstw internetowych. Te przepisy zostaną wprowadzone w życie 1 stycznia 2024 roku.

oprac.: MTC
/na podstawie: www.pulshr.pl/
fot.: freepik.com

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka