• +48 502 21 31 22

Mikrorachunek podatkowy, prawo do błędu i inne - czyli kolejne zmiany w prawie w 2020 roku

Projekt: Praca
Tagi:

Rok 2020 niesie za sobą istotne zmiany w prawie. W życie wchodzi między innymi tzw. prawo do popełniania błędów, ustawa mająca na celu ograniczenie zatorów płatniczych, ulga podatkowa IP box, a także dyrektywa tytoniowa.

Mikrorachunek podatkowy, prawo do błędu i inne - czyli kolejne zmiany w prawie w 2020 roku

O kluczowych zmianach w prawie pracy od 2020 roku pisaliśmy tutaj. Wzrost płacy minimalnej, minimalnej stawki godzinowej, brak wpływu stażu pracy na wysokość wynagrodzenia to tylko część kwestii poruszanych w artykule. Ponadto pisaliśmy już także na temat nowej ulgi dla mikroprzedsiębiorców.

W niniejszym artykle poruszymy inne ważne zmiany w prawie pracy, ale nie tylko. 

PAKIET PRZYJAZNE PRAWO

1. Prawo do popełnienia błędu

Prawo do popełnienia błędu stanowi element Pakietu Przyjazne Środowisko i zaczęło obowiązywać od 1 stycznia br. Obejmuje ono przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, przez rok czasu od daty założenia przez nich działalności gospodarczej po raz pierwszy, bądź jej odwieszenia po minumum 36 miesiącach po jej zawieszeniu lub zamknięciu. Zgodnie z tym prawem, przedsiębiorca, spełniający powyższe warunki, może popełnić błąd, za który nie zostanie ukarany karą pieniężną, bądź mandatem. Otrzyma on jedynie pouczenie oraz będzie zobligowany do zlikwidowania naruszeń i ich ewentualnych skutków w terminie określonym przez właściwy organ. 

2. Działalność rzemieślnicza

Od tego roku, działalność rzemieślniczą może podjąć spółka jawna, komandytowo-akcyjna, komandytowa, bądź jednoosobowa spółka kapitałowa. Warunkiem jest to, że co najmniej jeden wspólnik musi posiadać kwalifikacje zawodowe, pozostali zaś muszą być małżonkami lub krewnymi w linii prostej. 

3. Działalność gospodarcza cudzoziemców

W tym roku zwiększą się możliwości dla naukowców zza granicy, którzy już wcześniej pracowali w Polsce w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. 

4. Inne zmiany w ramach PPP

Do pozostałych zmian w ramach Pakietu Przyjazde Prawo należą ułatwienia w następujących dziedzinach:

  • przejęcie koncesji, licencji oraz zezwoleń w sytuacji zmiany właściciela firmy, wpisanego do CEIDG;
  • jeśli firma należy do obu współmałżonków, w razie śmierci jednego z nich, drugi może powołać tymczasowego przedstawiciela;
  • rozszerzenie katalogu przedmiotów zapisu windykacyjnego o prawa i obowiązki wspólnika spółki osobowej, mając na uwadze zasady zmiany wspólnika w spółce osobowej z Ksh.

ULGA PODATKOWA IP BOX

Przedsiębiorcy mogą w tym roku pierwszy raz skorzystać z nowej ulgi podatkowej IP box, która stanowi dopełnienie ulgi B+R (z 2016 r.), gwarantującej właścicielom firm dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów przeznacznonych na działalność badawczo-rozwojową. Ulga IP box, umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie dochodów z 2019 roku z komercjalizacji powstałych lub rozwiniętych i udoskonalonych praw własności intelektualnej zgodnie z preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5%.

Od początku tego roku został podniesiony limit mikropodatnika z 1,2 do 2 mln euro. Ponadto więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z wyższej, jednorazowej amortyzacji środków trwałych, a także co kwartał wpłacać zaliczki na podatki dochodowe.

MIKRORACHUNEK PODATKOWY

Od tego roku podatnik będzie wpłacał PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego na indywidualny rachunek, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy. Na ten sam rachunek, podatnik będzie wpłacać wszelkie odsetki za niedotrzymane terminy z tytułu PIT, CIT i VAT, a także koszty upomnienia.

Numer mikrorachunku można wygenerować na stronie podatki.gov.pl, nawet chwilę przed dokonaniem przelewu podatkowego. Zwroty nadpłat będą natomiast wypłacane tak jak dotychczas.

WAŻNE ZMIANY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Od stycznia weszła w życie ustawa, której celem jest ograniczenie zatorów płatniczych. Skróceniu ulegnie termin zapłaty w transakcjach handlowych, które mają zostać uregulowane przez podmioty publiczne (za wyjątkiem podmiotów leczniczych).

Do maksymalnie 60 dni zostanie także skórcony termin zapłaty w transakcjach, gdzie wierzycielem jest przedsiębiorca mikro, mały lub średni, a dłużnikiem duży przedsiębiorca. Najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, są zobowiązani do przekazania (co roku) ministrowi ds. godpodarki ogólnodostępnego sprawozdania na temat wykorzystywanych terminach płatności. 

Pierwsze raporty dotyczące praktyk płatniczych zostaną opublikowane w 2021 roku. Przedsiębiorstwa, które zwlekają z regulowaniem płatności, będą podlegały karom pieniężnym, nakładanym przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Osoby poszkodowane zatorami płatniczymi będą mieli prawo do ulgi za złe długi w PIT i CIT, według wzoru mechanizmu działającego w podatku VAT. W praktyce więc wierzyciel, który w ciągu 90 dni od upływu terminu zapłaty, nie otrzyma pieniędzy, będzie mógł zmiejszyć podstawę opodatkowania o wysokość wierzytelności, podczas gdy dłużnik o tę samą kwotę będzie musiał podnieść podstawę opodatkowania. Ustawowe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych wzrostą o 2 punkty %, czyli osiągną 11,5 %. Z kolei w transakcjach, gdzie podmiotem publicznym jest podmiot leczniczy, odsetki pozostaną niezmienne.

DYREKTYWA TYTONIOWA

W maju tego roku nastąpi kres czteroletniego okresu przejściowego dotyczącego zakazu sprzedaży papierosów mentolowych (wprowadzony przez dyrektywę tytoniową UE). Szacuje się, że z rynku "zniknie" około 30 % aktualnie sprzedawanych papierosów. Dyrektywa ta nie obejmuje jednak e-papierosów, a także nowatorskich wyrobów takich jak podgrzewacze tytoniu IQOS.

oprac. MTC
/na podstawie: businessinsider.com.pl/
fot.: freepik.com

 

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka