• +48 502 21 31 22

Kasy on-line - kolejny poślizg. Brak zapowiadanych terminów w nowym rozporządzeniu

Fiskus opieszale rozgrywa temat wdrożenia kas fiskalnych on-line - wyszło nowe rozporządzenie o kasach fisklanych na 2019 rok.

Kasy on-line - kolejny poślizg. Brak zapowiadanych terminów w nowym rozporządzeniu

Kasy on-line w zawieszeniu


Wiele emocji budził projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych, z którego wynikał obowiązek wymiany posiadanych kas fiskalnych na tzw. kasy on-line (kasy podłączone do tzw. Repozytorium Plików czyli systemu informatycznemu dostępnemu dla skarbówki). Początkowo rząd planował wprowadzić pierwszym grupom podatkowym obowiązek już w 2018 roku (branże motoryzacyjne, gastronomia, kosmetyczki i kilka innych miały iść na tzw. pierwszy ogień).

Pod koniec roku 2018 już jasne było, że opóźnienie tego obowiązku jest nieuchronne. Warto dodać, że producenci mogą ruszyć z produkcją dopiero po ukazaniu się odpowiednich rozporządzeń a tych nie było. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zostało opublikowane 31 grudnia 2018 (Dz.U. poz. 2519). Jego przepisy weszły w życie 1 stycznia br. Rozporządzenie będzie ważne aż do 31 grudnia 2021 r.

Wprawdzie w rozporządzeniu został nieco zmieniony zakres zwolnień, jednak temat kas fiskalnych on-line nie został w nim w ogóle zawarty. Co to oznacza w praktyce? Niestety, jak pokazuje historia, niczego nadal nie wiadomo. Fakt, iż nie wprowadzono obowiązku wymiany kas na on-line nie oznacza, że nie pojawi się ten obowiązek w odrębnym przepisie. Z wielu doniesień wynika, że nie jest gotowy system informatyczny fiskusa (Centralne Repozytorium Kas) zatem ryzykowne byłoby wskazywanie wyraźnej daty kiedy ruszy. Producenci od dłuższego czasu deklarują, że są gotowi na on-line.

Nowości w rozporządzeniu

Najbardziej zadowolona dziś jest branża motoryzacyjna, która jako pierwsza miała być "zmuszona" do zmiany kas. Mniej zadowoleni z rozporządzenia mogą być inni. Stracili bowiem zwolnienie:
- transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta
- usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni
- usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich

Pozostał też na tym samym poziomie limit obrotów, który daje zwolnienie podmiotowe z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. W 2019 r. nadal ze zwolnienia skorzystają te podmioty, których obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20.000 zł.

Kiedy zatem będą kasy on-line?

Resortowi finansów bardzo zależy na wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników kas on-line. Nie tyle same deklaracje ale i konkretne rozwiązania są już testowane.

Systemy automatycznego połączenia z serwerami skarbówki sprawdzają się w wielu krajach. Projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego pierwsze czytanie miało miejsce już w czerwcu 2018 potwierdza, że zmiana prawa fiskalnego jest stale "na tapecie" a kierunek wytyczony przez rząd jest jasny: wdrażane będą instrumenty skutecznej kontroli służace do ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych. Równolegle rząd wprowadza takie rozwiązania jak chociażby obowiązek wysyłania plików JPK, który dotyczy już większości podmiotów. Wiele więc wskazuje na to, że pojawi się odrębne rozporządzenie, które wprowadzi obowiązek wymiany kas, niezależnie od aktualnie opublikowanych regulacji.  

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka