Strona główna » Wiadomości » Praca » Dlaczego nie działa Gospodarcza Platforma Komunikacyjna

Dlaczego nie działa Gospodarcza Platforma KomunikacyjnaZbyt wiele koncepcji i brak dialogu – nawet, jeśli w Raciborzu podejmowane są próby rozmowy pomiędzy samorządem a biznesem, nie mówimy jednym głosem.

Artykuł opracowany przez:

Od ponad trzech lat mówi się o potrzebie wzajemnego zainteresowania przedsiębiorców procesem kształcenia, aby ci w korelacji wskazywali, jakie miejsca pracy tworzą, w jakich zawodach zatrudniają pracowników, w jakim zakresie można absolwentów lokalnych szkół dokształcić do zawodów, których brakuje na rynku pracy. Mamy też statystyki i brutalne fakty, że z roku na rok topnieje ilość wykwalifikowanej kadry technicznej i zawodowej, i gwałtownie pogłębia się problem z kadrą wśród pracodawców (ogólnopolskie badania wykazują, że w wielu branżach 50-80% pracodawców spotyka się z problemem brakującej kadry).

Z drugiej strony istnieje narzędzie komunikacyjne Gospodarcza Platforma Informacyjna SILESIAinfo, które Miasto wykonało w 2015 roku (finansowane w większości ze środków UE), ale samorząd (nota bene Starostwo Powiatowe było Partnerem tego projektu progospodarczego, zatem doskonale powinien znać założenia i funkcjonalności tego narzędzia również Marek Kurpis) nie jest zainteresowany jego używaniem.

Wiceprezydent Raciborza Irena Żylak, która wydaje się osobiście podjęła decyzję o zaniechaniu administrowania platformy informacyjnej SILESIAinfo, na forum Rady wypowiada się krótko: wystarczy nam strona PrzedsiębiorczyRaciborz.pl, która dla nas jest platformą, która spełnia nasze oczekiwania. Wspomniana strona jest miejscem publikowania miejskich informacji o charakterze gospodarczym, co nota bene może z powodzeniem realizować strona internetowa miasta lub jej odrębna zakładka (nie wnikam).
Nowe, rzekomo wystarczające narzędzie stworzone pod okiem Ireny Żylak nie posiada jednak mechanizmów komunikacji dwukierunkowej z biznesem, newslettera, administrowania danymi przedsiębiorców, ba, nie posiada wreszcie bazy kontaktowej do firm, możliwości umieszczania ich prezentacji, opisu branż, w jakich działają itp. Nie zastąpi zatem żadnego z rozwiązań, o których dyskutowano. Wszystko to przewidziano natomiast w posiadanym przez Miasto narzędziu SILESIAinfo, które, jeśli dołożyć do tego zdefiniowane wówczas (w 2015 roku) założenia długofalowego tworzenia relacji pomiędzy biznesem a takimi instytucjami jak Miasto Racibórz, Starostwo, PWSZ, PUP, szkoły itd., mogło być dzisiaj tym rozwiązaniem, którego właśnie poszukujemy.

Czytaj więcej: Dlaczego nie działa Gospodarcza Platforma Komunikacyjna

/ib/

Opublikowano: 2018-09-03

Artykuł opracowany we współpracy z:

Powrót do listy »

Więcej artykułów